Bota e basketbollit mori një lajm të trishtë mbrëmjen e së dielës

Bota e basketbollit mori një lajm të trishtë mbrëmjen e së dielës

Ish ylli i NBA-së, Kobe Bryant mbeti i vdekur pasi helikopteri që e përdorte prej më shumë se 20 vjet humbi kontrollin dhe u përplas me një kodër, në Calabasas, Kaliforni.

Përpos talentit në parket dhe goditjeve para koshit, Bryant u shndërrua në një legjendë të vërtetë të sportit më popullor në Amerikë për shkak se të gjithë karrierën e zhvilloi në një ekip, Los Angeles Lakers.

Bryant dhe Lakers ishin një binom mjaft i suksesshëm, duke ndërtuar një marrëdhënie që zgjati rreth 20 vjet.

Paraqitja me fanellën e një prej skuadrave ikonë në NBA e shndërroi Bryant në një lojtar dhe njeri të madh. Ai gjithashtu është shënuesi i tretë më i mirë në të gjitha kohët në NBA dhe fitoi pesë kampionate.

Por kush ishte Kobe Bryant?

Bryant ishte lindur në 23 gusht 1978 në Filadelfia, Pensilvani, por ka jetuar në Itali, ku babai i tij ka luajtur basketboll, për pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij. Në 1996, Bryant i ishte bashkuar me NBA-së menjëherë pasi kishte mbaruar shkollën e mesme.

Gjatë karrierës së tij në NBA, Bryant ka vërtetuar statusin e ikonës së saj. Ai më parë ka mbajtur rekordin për pikë të të gjitha kohërave në NBA, derisa LeBron James e tejkaloi atë të shtunën, (25 janar).

Ai shpesh ishte referuar me pseudonimin e tij të dhënë “Mamba e Zezë”, një lloj gjarpri, që nënkupton qëndrimin e tij dhe qëndrimin e gjatë në ajër. Bryant ishte lojtari i dytë më i paguar në NBA, ku ka përfituar rreth 323 milionë dollarë vetëm nga paga e tij.

Në vitin 2016, Bryant sihte tërhequr nga sporti. Bryant ishte i martuar me Vanessa Bryant, me të cilën ka katër fëmijë: Bianka-n, Gianna-n, Natalia-n dhe Capri-in./oranews