Pas Andrea Schurrle (30) dhe Benedikt Howedes (32), një tjetër lojtar nga “brezi i artë” i kombëtares gjermane që fitoi titullin e botës në vitin 2014 i tha lamtumirë futbollit profesionist.

Kevin Grosskreutz, 32-vjeç, postoi në instagram se po i jep lamtumirë futbollit profesional, duke shtuar se ai do të vazhdojë të luajë për një nga ekipet amatore.

“Pas 15 vjetësh, është koha t’i themi lamtumirë futbollit profesional”, u shpreh Grosskreutz, i cili mund të vazhdojë karrierën në ekipin amator TuS Bovinghausen, i cili luan në divizionin e gjashtë.

Grosskreutz, i cili ka fituar dy kampionate dhe Kupën e Gjermanisë me Borussia Dortmund, gjithashtu ka luajtur për Galatasarayn, Stuttgartin, Darmstadtin dhe së fundmi për divizionin e tretë Uerdingen.

Ai ka bërë gjashtë paraqitje për ekipin kombëtar gjerman dhe ka qenë gjithashtu pjesë e ekipit kombëtar që ka fituar titullin botëror. Sidoqoftë, ai nuk ka bërë paraqitje të vetme në turneun në Brazil.

Shokët e tij të skuadrës nga brezi i artë, Andrea Schurrle dhe Benedikt Howedes, gjithashtu janë pensionuar vitin e kaluar.