Ata krejt papritur kanë gjetur thesare në oborret e tyre

Ata krejt papritur kanë gjetur thesare në oborret e tyre

Nuk ka njeri që nuk do të ëndërronte për të gjetur thesarin e fshehur ose për të bërë një zbulim të rëndësishëm arkeologjik.

Ka disa tregime të njerëzve të vërtetë që bënë pikërisht atë … dhe në oborrin e shtëpisë së tyre.

Disa nga këto gjetje janë të mahnitshme, ndërsa të tjerët bëjnë që lëkura juaj të zvarritet.

Ferrari

Në vitin 1978, dy fëmijë kishin qenë duke gërmuar në tokë në oborrin e tyre në Los Anxhelos dhe papritur ishin përplasur me një Ferrari Dino 246 GTS. Kur policia kishte gjetur makinën, ata kishin vendosur të thoshin se ishte vjedhur. Vjedhja dhe varrimi që pasoi ishin ndoshta pjesë e një mashtrimi të sigurimit. Ferrari ishte dorëzuar në kompaninë e sigurimeve dhe pastaj ishte shitur në ankand.

Një predhë prehistorike armadillo

Jose Antonio Nievas nga Argjentina kishte gjetur një vezë gjigante “dinosauri”, siç e quajti ai, pranë fermës së tij.

Ajo që doli kishte qen një guaskë e një glyptodon – një Armadillo parahistorike madhësia e një Beetle Volkswagen. Një vrimë ishte gjetur në guaskë, që ishte bërë ndoshta nga një tjetër glicptodon në një luftë, përcjell rtv21.tv

Një nga thesaret më të mëdha të fshehura në historinë amerikane

Në vitin 2013, një çift kishte gjetur thesarin e fshehur, derisa ishte duke ecur  me qenin e tyre në oborrin e shtëpisë së tyre. Ata kishin parë një kuti të ndryshkur që ishte duke dalë nga toka dhe kishte gjetur monedha ari brenda. Ishin hapur tetë kuti të tjera të mbushura me monedha të prera prej 1847 deri në 1894. Vlera nominale ishte 27,980 dollarë.

Monedhat janë ruajtur në mënyrë të përsosur dhe disa prej tyre me sa duket nuk përdoreshin kurrë, derisa çifti ka shitur shumicën e monedhave në ankand.

Askush nuk e di se si këto kuti gjendeshin në oborrin e tyre. Gjetja ishte mbiquajtur “Saddle Ridge Hoard” dhe vlera e tij e përgjithshme është rreth 10 milionë dollarë./21Media