Njeriu më i shkurtër në botë ka rikthyer titullin e tij në Librin e Rekordeve Guinness një dekadë pasi atij iu dha për herë të parë.

Edward Nino Hernandez, 34 vjeç, është vetëm 72,1 cm i gjatë.

Kolumbiani vuan nga hipotiroidizëm i rëndë, një gjendje që pengoi rritjen, transmeton rtv21.tv.

Ai u prezantua me titullin e ri në një klinikë mjekësore në Kolumbi, përkrah familjes dhe ortopedit.

Hernandez tha: Unë e përdor buzëqeshjen time për të pushtuar botën! Unë gjithmonë ndaja me të gjithë buzëqeshjen time të madhe; kjo është hijeshia ime.

“Unë mund të arrij gjithçka që i propozoj vetvetes. Çdo gjë është e mundur. Madhësia dhe lartësia nuk kanë rëndësi. Unë dua që njerëzit të takojnë me të cilët jam vërtetë i vogël, me zemër të madhe”, u shpreh ai./21Media