Janë vetëm 80 njerëz të tillë në mbarë botën

Janë vetëm 80 njerëz të tillë në mbarë botën

A ju kujtohen detajet e ditëlindjes tuaj të parë? Sigurisht që jo. Por Rebecca Sharrock ka aftësi ta kujtojë, sepse 27-vjeçarja nga Brisbane ka diçka të quajtur “Highly Superior Autobiographical Memory (HSAM)” ose “Kujtesë superiore autobiografike”

Është një kusht që ndalon njerëzit të  të harrojnë dhe mendohet se vetëm 60-80 njerëz në botë e kanë këtë aftësi.

Si rezultat, Rebecca është në gjendje të kujtojë çdo pjesë të jetës së saj në detaje, pavarësisht nëse janë ëndrrat që ajo kishte në moshën tetëmbëdhjetë mujshe apo që u fotografuan në një makinë vetëm 12 ditë pas lindjes së saj!

“Prindërit e mi më çuan në makinën e makinës dhe më vunë poshtë për një foto,” shkruante ajo në një postim të fundit të blogut.

Ajo tregon se si një fëmijë i porsalindur, ishte kureshtar se çfarë ishin sediljet dhe timoni mbi të. Megjithëse në atë moshë nuk i kishte zhvilluar akoma aftësinë për tu ngritur dhe për të eksploruar por, ishte kurioze, shkruan rtv21.tv.

“Sikur kjo të mos jetë mbresëlënëse, ajo mund të recitojë të gjithë koleksionin e librave të Harry Potter! Aktualisht po shkruan librin e saj rreth përvojave të saj, të quajtur “Jeta ime është një mister” dhe duket sikur përmbajtja do të jetë shumë e paharrueshme me të vërtetë, shkruan rtv21.tv.

Ajo rrëfen se kur ka lexuar një gazetë në vitin 2014 në një artikull është thënë se është e pamundur që ne t’i kujtojmë ngjarjet personale që na ndodhin para se të ishim katër vjec.
“Pasi të kisha mbaruar leximin e artikullit, po mendoj “atë absurditet absolut”. Unë jam aktualisht në procesin e shkrimit të librit Jeta ime është një mister dhe kujtimet e ngjarjeve deri në moshën katërmbëdhjetë mbushin një kapitull është shumë të gjatë”, tregon ajo.

“Kur isha rreth 18 muajsh fillova të ëndërroja sa herë që flija. Në atë moshë unë mendova se unë me të vërtetë po dilja nga shtëpia çdo natë, kështu që gjithmonë doja nënën time me mua, ndërkohë që isha duke fjetur”, ka shtuar Rebecca./21Media