Ajo tha se ndjen turp për akademinë suedeze

Ajo tha se ndjen turp për akademinë suedeze

Christina Doctare, laureate e çmimit Nobel për Paqen në vitin 1988, tha se heq dorë nga çmimi që kishte marrë mbi tri dekada më parë, duke shprehur kundërshtimin e saj të fortë për dhënien e çmimit Nobel për letërsi shkrimtarit austriak, Peter Handke.

Gazetarja suedeze, e cila kishte marrë çmimin si anëtare e forcave paqeruajtëse të Kombeve të Bashkuara (KB), ishte në turmën që protestoi të martën në kryeqytetin e Suedisë kundër vendimit të Komitetit Nobel për dhënien e çmimit Handke.

“Për sa kohë që unë jetoj, unë do të dëshmoj për atë që isha i përfshirë në atë luftë të tmerrshme që nuk mund të mohohet kurrë,“, tha Doctare, derisa hoqi medaljen.

Ajo tha se ishte krenare për akademinë suedeze, por tani ndjen vetëm turp dhe faj.

Doctare ishte anëtare e ekipit mjekësor të KB gjatë luftës në Bosnje dhe ishte ndër të parat që fliste hapur për dhunën seksuale në këtë konflikt.

Në kryeqytetin suedez, Stokholm të martën u mbajt protestë me kërkesë revokimin e çmimit Nobel nga shkrimtari austriak, Petter Handke, i cili njihet si përkrahës i ish-presidentit të Serbisë, Sllobodan Millosheviqit dhe gjenocidit që ky i fundit ka bërë në Ballkan./21Media