Një ekip prej 10 shkencëtarësh ndërkombëtarë do të udhëtojë në qytetin kinez Wuhan muajin tjetër për të hetuar origjinën e Covid-19, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Kina nuk ka kundërshtuar një hetim të pavarur, megjithëse OBSH ka negociuar për hyrjen në qytet për disa muaj. Virusi mendohet të ketë ardhur nga një treg në qytet që shet kafshë, përcjell portali rtv21.tv

Por kërkimi për burimin ka çuar në tensione, veçanërisht me SHBA-në. Administrata e Presidentit Donald Trump ka akuzuar Kinën se po përpiqet të fshehë shpërthimin fillestar.

Cili është qëllimi i hetimit?

Një biolog në ekipin që do të udhëtojë për në Wuhan i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se OBSH nuk po kërkonte të ndante fajin, por më shumë për të parandaluar shpërthimet në të ardhmen.

“Në të vërtetë nuk ka të bëjë me gjetjen e një vendi fajtor,” tha Fabian Leendertz i Institutit Robert Koch të Gjermanisë.

“Ka të bëjë me përpjekjen për të kuptuar se çfarë ka ndodhur dhe pastaj të shohim nëse, bazuar në ato të dhëna, mund të përpiqemi të zvogëlojmë rrezikun në të ardhmen.”

Dr . Leendertz tha se qëllimi ishte të zbulohej se kur virusi filloi të qarkullojë dhe nëse ai filloi ose jo në Wuhan  “Misioni pritej të zgjasë katër ose pesë javë”, shtoi ai.

Ku dhe kur u zbulua virusi për herë të parë?

Në ditët e para të virusit, ai u gjurmua në të ashtuquajturin “treg i lagësht” në Wuhan, provinca Hubei dhe u sugjerua se kjo ishte vendi ku bëri kërcimin nga kafshët tek njerëzit.

Por, ekspertët tani besojnë se thjesht mund të jetë përforcuar atje.

Hulumtimet sugjerojnë se koronavirusët e aftë për të infektuar njerëzit mund të kenë qarkulluar të pazbuluar në shkop për dekada.

Dhjetorin e kaluar, një mjek kinez në Spitalin Qendror të Wuhan – Li Wenliang – u përpoq të paralajmëronte kolegët e tjerë mjekësorë për një shpërthim të mundshëm të një sëmundjeje të re, por iu tha nga policia të “ndalonte së bëri lajme të rreme” dhe u hetua për “përhapjen e thashethemeve”, raporton BBC, përcjell portali rtv21.tv

Dr Li vdiq në shkurt pasi u infektua me virusin ndërsa po trajtonte pacientë në qytet.

Në Prill, dyshimet dhe pretendimet dolën se virusi mund të ketë rrjedhur nga një laborator në Wuhan.
Kabllot e Departamentit të Shtetit të SHBA dolën në dritë duke sugjeruar se zyrtarët e ambasadës ishin të shqetësuar për biosigurinë atje.

Zyra e drejtorit të inteligjencës kombëtare amerikane tha në atë kohë se derisa virusi nuk ishte i bërë nga njeriu apo i modifikuar gjenetikisht, zyrtarët po hetonin nëse shpërthimi filloi përmes kontaktit me kafshët ose përmes një aksidenti laboratorik.

Raportet e fundit në mediat kineze kanë sugjeruar që Covid-19 mund të ketë filluar jashtë Kinës.

Por analistët thonë se raportet janë pa bazë dhe fushata reflekton ankth brenda udhëheqjes në Pekin rreth dëmtimit të reputacionit ndërkombëtar të vendit nga pandemia./21Media