​OBSH thotë se spitali Al-Shifa i Gazës është “një zonë vdekjeje”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka përshkruar spitalin Al-Shifa në qytetin e Gazës si një “zonë vdekjeje”.

Një ekip i përbashkët i OKB-së i udhëhequr nga OBSH vlerësoi spitalin për një orë pas pushtimit të tij nga ushtria izraelite dhe pasi disa pacientë dhe ata që kërkonin strehim atje filluan ta evakuonin atë.

Ekipi tha se ata panë prova të granatimeve dhe të shtëna me armë dhe panë një varr masiv në hyrje të spitalit. Atyre iu tha se mbante eshtrat e 80 njerëzve.

Pas një evakuimi për të cilin drejtori i spitalit tha se ishte urdhëruar nga ushtria izraelite, por që ushtria tha se ishte kërkuar nga drejtori, 300 pacientë të sëmurë rëndë mbeten në Al-Shifa – dikur spitali më i madh dhe më i avancuar në Gaza.

OBSH tha se po përpiqej të organizonte evakuimin urgjent të pacientëve dhe stafit të mbetur në objektet e tjera në Gaza dhe thirrje të përsëritura për një armëpushim.

Ndërkohë, Shtëpia e Bardhë i është përgjigjur një raporti në “Washington Post”, i cili thoshte se Izraeli, Hamasi dhe SHBA ishin në prag të një marrëveshjeje që do të shihte lirimin e grave dhe fëmijëve të kapur nga Hamasi më 7 tetor në këmbim të një pesë- pauzë ditore në luftime.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha se ende nuk ishte arritur një marrëveshje e tillë, por po punohej shumë për të arritur një marrëveshje.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, ka përjashtuar një armëpushim të plotë me Hamasin dhe tha se do të konsiderojë vetëm një armëpushim të përkohshëm në këmbim të kthimit të pengjeve të rrëmbyer nga grupi.

Qindra njerëz, përfshirë disa pacientë, u larguan nga Al-Shifa të shtunën.

Një gazetar në spitalin Al-Shifa tha për BBC se vetëm “pacientët që nuk mund të lëviznin dhe një numër shumë i vogël mjekësh” mbetën pas.

Ushtria izraelite ka bastisur spitalin ditët e fundit, si pjesë e asaj që e përshkruan si një “operacion të shënjestruar kundër Hamasit”, por ende nuk ka dhënë prova thelbësore se grupi kreu një operacion të madh në tunele nën kompleksin mjekësor.

Zyrtarët shëndetësorë të Hamasit thanë se dy shpërthime në Jabalia në veri të Gazës së bashku vranë 80 njerëz.

Izraeli thotë se qëllimi është të zhdukë Hamasin, pas sulmit të tij ndaj Izraelit më 7 tetor, ku 1.200 njerëz u vranë dhe më shumë se 240 u morën peng.

Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se numri i të vdekurve në Gaza ka arritur në 12.300. Më shumë se 2.000 të tjerë dyshohet se do të varrosen nën rrënoja.

Back to top button