​OKB-ja paralajmëron për përshkallëzim të madh të mundshëm në Lindjen e Mesme

OKB-ja shprehu shqetësimin të martën për përshkallëzimin e mundshëm të tensioneve në Lindjen e Mesme në një shkallë shumë më të madhe pas sulmit ndaj një misioni diplomatik iranian në kryeqytetin sirian, Damask.

“Ne jemi shumë të shqetësuar për një përshkallëzim të madh të mundshëm përtej përshkallëzimit që po shohim tashmë,” tha Dujarric.

Dujarric përsëriti gjithashtu inkurajimin e shefit të OKB-së për të gjitha palët që “të ushtrojnë përmbajtjen maksimale dhe të shmangin çdo përshkallëzim të mëtejshëm”.

Të paktën 11 persona, përfshirë tre nga Siria dhe një shtetas libanez, u vranë në sulmin e së hënës në Konsullatën iraniane.

Midis të vrarëve ishin dy gjeneralë të Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC), një njësi elitare e forcave të armatosura iraniane, Gjeneral Brigade Mohammad Reza Zahedi dhe zëvendësi i tij, gjeneral Mohammad Hadi Haji Rahimi, së bashku me pesë këshilltarë ushtarakë të korpusit të rojeve.

Misioni iranian në OKB e quajti sulmin ajror izraelit një “akt frikacak terrorist” dhe një “shkelje të hapur të Kartës së OKB-së”. Ai i kërkoi Këshillit të Sigurimit të OKB-së të dënojë grevën dhe të ndërmarrë veprime.

Sulmi erdhi në mes të ofensivës disamujore të Izraelit në Rripin e Gazës që ka vrarë dhjetëra mijëra palestinezë, me shumë vende që kanë frikë se konflikti mund të përshkallëzohet dhe të përhapet në një luftë rajonale.

Back to top button