Protesta e opozitës pritet të zgjasë pa ndërprerje deri më 30 qershor

Protesta e opozitës pritet të zgjasë pa ndërprerje deri më 30 qershor

Kur kanë mbetur vetëm pak orë nga fillimi i protestës, kryeministri Edi Rama ka përcjellë një tjetër mesazh: “Durimi nuk është pritje. S’është të presësh duarkryq. Kjo është përtaci. Durimi është të vazhdosh kur vazhdimi është i vështirë dhe i ngadaltë. Dy luftëtarët më të fuqishëm janë koha dhe durimi”

Ndërkohë pak më parë publikoi letrën e katërt publike drejtuar Bashës ku thuhet se nuk do të japë dorëheqjen dhe data e zgjedhjeve nuk do të ndryshojë.

FNSh ruan institucionet- Janë plot 1500 efektive që do të angazhohen në protestën e thirrur nga opozita këtë të shtunë. Nga organizatorët e protestës është njoftuar se protesta do të zgjasë nga ora 19:00 deri në mesnatë dhe ajo do te jetë një protestë marshim në të gjitha rrugët e kryeqytetit.

Por në përgjigjen zyrtare të rikthyer nga policia kërkohet që protesta të përqendrohet vetëm ne bulevardin kryesor, pasi pengon vijim normalisht të aktivitetit të qytetarëve jo protestues.

Ndërkohë mësohet policia i “druhet” incidenteve apo skenarëve të dhunshëm, ndaj për këtë arsye, plani i masave që është hartuar nga uniformat blu është më i përforcuar se gjatë protestave të fundit që janë zhvilluar.

Policia ka kaluar ne gatishmeri të përforcuar që prej mbrëmjes së të premtes ndërsa në gatishmëri kanë kaluar edhe policia e burgjeve dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe ato të Renea-s.

Nga ana tjetër policia rrugore do të bllokojë dhe devijojë qarkullimin në të gjitha akset që të çojnë drejt sheshit “Skënderbej” dhe Bulevardit “Dëshmorët e Kombit”.
Po krahas efektiveve masa janë marrë edhe në infrastrukturë.

Në çdo pike strategjike janë vendosur kamera sigurie me rezolucion të lartë duke zëvendësuar edhe ato të dëmtuarat në protestat e mëparshme. Ndërsa nuk ka munguar edhe lyerja me graso e shtyllave te tensionit ne bulevard./oranews