Vazhdojnë kërikimet në vendin e ngjarjes dhe disa zona tjera

Vazhdojnë kërikimet në vendin e ngjarjes dhe disa zona tjera

Ortekët kanë vrarë 6 persona në Austri në dy incidente të veçanta.

Policia austriake njoftoi se të paktën 5 njerëz u zhdukën të dielën në mëngjes nga një ortek i madh në një mal në Austrinë e Epërme. Viktimat ishin pjesë e një grupi që ecnin në Dachstein.

Policia lokale tha që 5 trupat u nxjerrën nga orteku,  i cili filloi të shembej nga një lartësi mbidetare prej 2800 metrave. Viktimat raportohet se ishin nga Republika Çeke, përcjell rtv21.tv

Megjithëse policia nuk menduan se ka viktima të tjera, punëtorët e shpëtimit malor po vazhdojnë kërkimet në vendin e ngjarjes dhe disa zona tjera, tha drejtori i ekipit Christoph Preimesberger, për Agjencinë Austriake të Shtypit.

Gjithashtu të dielën, një oficer policie 33 vjeç, vdiq në një ortek në rajonin jugor të Carinthia-s në Majën e Grossglockner, raporton The Guardian.

Policia lokale tha se ai vdiq ndërsa po merrte pjesë në ushtrime trajnuese.

Në janar të vitit 2019, rreth 60 banorë në qytetin Ramsau-am-Dachstein, shpëtuan nga një ortek tjetër i madh, i cili shkaktoi dëme të konsiderueshme.

Gjithashtu në janar të 2019, një djalë 16 vjeçar australian u mbyt nga një ortek, teksa po bënte ski në St Anton am Arlberg./21Media