Naomi Osaka demonstroi pjekurinë e saj në rritje për të luftuar kundër Victoria Azarenka në një finale tërheqëse të US Open dhe për të kërkuar titullin e saj të tretë Grand Slam.

Pasardhësja e katërt japoneze Osaka, 22-vjeçare nga Japonia fitoi 2 me 1 në sete, 1-6 6-3 6-3, duke e siguruar trofeun e dytë në US Open.

Tenistja Osaka humbi në setin e parë dhe në rrezik për të ngekur 3-0 në setin e dytë, por më pas fitoi 10 nga 12 ndeshjet e radhës, transmeton rtv21.tv.

31-vjeçarja nga Bjellorusia e humbi shërbimin në momentin vendimtar në setin final, duke i dhënë Osakës mundësi të shërbejë për trofeun.
Kjo ishte finalja e parë për Azarenkën që prej vitit 2013.

Niveli i Osaka u rrit në mënyrë të konsiderueshme pasi Azarenka nuk ishte në gjendje të ruante intensitetin që tregoi në një set të njëanshëm të hapjes.

Kundërshtimi siguroi që Osaka, e cila fitoi US Open 2018 dhe Australian Open 2019, të ruajë rekordin e saj të fitores në çdo finale të Grand Slam në të cilën ka luajtur./21Media