Kosova pret që marrëdhëniet e saj me SHBA të përmirësohen me zgjedhjen e Joe Biden, pasi dekada e mbështetjes kryesore amerikane u hodh në dyshim nën administratën Trump, ka thënë presidentja në detyrë e Vjosa Osmani.

“Të gjithë e dinë që presidenti i zgjedhur Biden nuk është vetëm ndonjë mik i Kosovës,” tha Vjosa Osmani në një intervistë për Financial Times, duke iu referuar mbështetjes së gjatë të Biden për ndërhyrjen dhe dialogun midis Serbisë dhe Kosovës. “Ai e di dhimbjen tonë shumë mirë.”

Osmani mori rolin e presidentit të përkohshëm në fillim të nëntorit pasi paraardhësi i saj, Hashim Thaçi, dha dorëheqjen për t’u përballur me akuza për krime lufte të ngritura nga një gjykatë speciale me bazë në Hagë. Pas një lufte brutale që pasoi shpërbërjen e ish-Jugosllavisë, SHBA ka luajtur prej kohësh një rol kryesor në marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës, shkruan Financial Times, përcjell portali rtv21.tv

Ndërsa,  Trump kërkoi të angazhohej, disa i panë ndërhyrjet e tij si shërbim të interesave të ngushta ekonomike dhe politike të SHBA-së

 “Joe Biden e di të vërtetën, dhe e vërteta është shumë e thjeshtë,” tha  Osmani. “Serbia e humbi Kosovën sepse abuzoi me parimin e sovranitetit dhe integritetit territorial për të vrarë njerëzit që jetuan në atë territor, për të kryer gjenocid në tentativë, krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Ai e di të vërtetën dhe nuk do të përpiqet të ndryshojë të vërtetën. ”

Si senator amerikan,  Biden ishte një avokat i zëshëm i ndërhyrjes amerikane në luftën e Kosovës 1998-99, në të cilën Ushtria Çlirimtare e Kosovës zhvilloi një kryengritje guerile kundër forcave besnike të Sllobodan Millosheviçit. Por ndërsa shumica e krimeve të kryera nga forcat serbe, akuzat për krime lufte kanë ndjekur gjithashtu anëtarët e UÇK-së, shumë prej të cilëve u zhvendosën në politikë.

Qasja e pritur e një administrate të ardhshme Biden bie në kontrast me përpjekjet e administratës Trump për të ndërmjetësuar një marrëveshje të shpejtë midis liderëve të Kosovës dhe Serbisë, shkruan tutje Financial Time./21Media