Osmani: Putin i ka kthetrat e ngulitura thellë në rajonin tonë

4 min read

 

Presidentja e Kosovës , Vjosa Osmani në një opinion për prestigjozen “The Ecomonist” jep një vështrim mbi luftën në Ukraninë. Me këtë rast ajo ka kujtuar luftën e fundit në Kosovë dhe qëndrimin e Serbisë karshi veprimeve të Rusisë.

Osmani në këtë opinion thotë se Putini po ashtu i ka kthetrat e ngulitura edhe në rajonin e Ballkanit “përmes ndikimit që ushtron mbi përfaqësuesin e tij, Serbinë, e cila ka intensifikuar përpjekjet për të destabilizuar Kosovën, Bosnjë-Hercegovinën dhe Malin e Zi.Marrëdhënia e Rusisë me liderët më luftarak dhe problematikë të Ballkanit Perëndimor, përkatësisht Aleksandar Vuçiç të Serbisë dhe liderin e serbëve të Bosnjës Milorad Dodik, nuk është sekret. Niveli i mbështetjes ushtarake dhe politike që Rusia i ofron Serbisë, në veçanti, është i rëndësishëm dhe duhet të ngrejë alarmin nga Ankaraja në Londër dhe nga Berlini në Uashington.”, thotë ndër tjerash Osmani

Ajo po ashtu ka kujtuar se në vitin 2012, para se Vuçiq të vinte në pushtet, Serbia kreu dy aktivitete ushtarake me aleatin e saj lindor. “Pas gati një dekade të udhëheqjes së tij, numri i këtyre llojeve të aktiviteteve është rritur në mënyrë eksponenciale. Partneriteti midis dy vendeve është kaq vendimtar për të dyja palët, dhe blerja dhe donacionet e armatimit të rëndë aq të konsiderueshëm, sa Moska ka hapur një zyrë të mbrojtjes në Beograd dhe një qendër “humanitare” në Nish që ka pikëpyetje të rëndësishme për misionin e saj të pretenduar. . Nuk është çudi që Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së ka deklaruar se Serbia ofron “mjedisin më lejues” për ndikimin rus në rajonin tonë.”, vijon presidentja

Sipas saj refuzimi i drejtpërdrejtë i sanksioneve ndaj Rusisë nga Serbia nuk është befasi dhe zbulon se ku qëndron vërtetë besnikëria e saj.
“Tani është koha për të folur qartë se ku qëndrojmë: Kosova dhe partnerët e saj në mbarë botën janë në anën e Ukrainës, ndërsa Serbia ka zgjedhur të mbajë anën e zotit Putin.”

Tutje Osmani thotë se Serbia paraqet kërcënim të rëndësihëm për stabilitetin në Evropë. “Kjo është tashmë e dukshme në të gjitha indekset ndërkombëtare për demokracinë, median dhe liritë. Rënia e vlerësimit të Serbisë është dëshmi e prirjes së saj gjithnjë e më autokratike.Veprimet e pajustifikuara të Serbisë lidhur me targat e automjeteve vitin e kaluar treguan të njëjtën gjë. Ndryshe nga marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel, për gati një dekadë Serbia kërkoi që me kalimin në Serbi të hiqen targat e regjistrimit të Kosovës dhe më pas të zëvendësohen me të përkohshme. Kështu që në tetor Kosova, një palë e barabartë në një dialog të lehtësuar nga BE-ja për këtë çështje, vendosi të reciprokojë. Qeveria në Beograd nxitoi të vendosë tanke dhe avionë luftarakë rusë MiG në kufirin tonë, ku ambasadori rus u shfaq me shpejtësi për të dhënë bekimin e tij nëse forcat serbe hyjnë në Kosovë.”, shton presidentja Osmani.

Tutje ajo kujton: Në mënyrë të ngjashme, kur i gjithë rajoni ynë mori pjesë në një stërvitje ushtarake të nato -s vitin e kaluar – “Mbrojtësi-Evropa 21” – që përfshinte partnerë në të gjithë Evropën, Serbia ishte i vetmi vend që nuk mori pjesë dhe përkundrazi zhvilloi një stërvitje ushtarake me Rusinë. në territorin e saj.Përballë këtyre zhvillimeve, qetësimi i vazhdueshëm i zotit Vuçiq nga disa mbetet një shqetësim serioz dhe një rrezik për paqen.

Osmani shkroi se zhvillimet në Ukrainë janë një kujtesë se nuk duhet të jemi kurrë indiferentë përballë autokracisë ose kur kërcënohen vlerat dhe aleatët tanë.

“Kjo nuk ka të bëjë me “ne” dhe “ata”, kjo është një kujtesë për të gjithë ne përsëri se një kërcënim për demokracinë në një territor është një kërcënim për të gjithë ne.Në pjesën tonë të botës, paqja dhe stabiliteti janë arritur me sakrifica të mëdha, duke përfshirë humbjen e shumë jetëve të pafajshme. Ne duhet të bëjmë gjithçka për ta mbajtur atë, dhe kjo do të thotë të themi të vërtetën kur përballemi me agresionin e përditshëm nga fqinji ynë Serbia.”, përfundoi Osmani./21Media