Në Gjermani, mbyllja e bareve, restoranteve, qendrave kulturore dhe sportive është në fuqi gjatë gjithë nëntorit.

Kufizimet në Gjermani mund të zgjasin “të paktën katër ose pesë muaj”, tha sot Ministri gjerman i Ekonomisë Peter Altmaier dhe me atë deklaratë ai zhgënjeu ata që menduan se masat e futura dy javë më parë do të hiqeshin shpejt.

Në Gjermani, mbyllja e bareve, restoranteve, qendrave kulturore dhe sportive është në fuqi gjatë gjithë nëntorit.

“Shumë njerëz shpresojnë që masat të relaksohen së shpejti. Sidoqoftë, për shkak të numrit të madh të njerëzve të infektuar, ne kemi pak hapësirë ​​për manovrim “, tha Altmeier.

Në Francë, ku 44.246 njerëz kanë vdekur nga virusi corona që nga fillimi i epidemisë, paralajmërohet gjithashtu se masat do të zgjasin për disa kohë dhe se popullata duhet të mësohet të “jetojë me virusin në planin afatgjatë”.

Protestat kundër masave u mbajtën në atë vend gjatë fundjavës. Mitingjet u mbajtën të shtunën në Marsejë, Nantes, Strasburg, Nisë, ndërsa në Bordeaux, rreth 300 besimtarë katolikë u mblodhën para katedrales së qytetit, duke kërkuar meshën e së dielës.

Kishte protesta edhe në Gjermani, dhe më e madhja u mbajt në Frankfurt.

Autoritetet në vendet e tjera evropiane nuk po konsiderojnë zbutjen e masës dhe disa po planifikojnë masa më të rrepta.

Një shtetrrethim u prezantua në Portugali javën e kaluar. Qytetarët kërkuan lirinë e lëvizjes në një protestë në Lisbonë gjatë fundjavës.

Masat shtesë do të futen në Greqi, shkollat ​​fillore dhe kopshtet do të mbyllen. Mbledhja e më shumë se tre personave është e ndaluar në atë vend, dhe sot u regjistruan 1.698 njerëz të infektuar, nga të cilët 71 njerëz vdiqën./21Media