Mot i vranët e me reshje shiu

Mot i vranët e me reshje shiu

Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira deri të dendura të përqendruara në pjesën Veriperëndimore dhe qendër të vendit.

Vranësirat në këto zona do të shoqërohen me reshje shiu në formë pikash deri në orët e mesditës.

Era do të fryjë me drejtim juglindje-jugperëndim 1-10m/sek e përgjatë vijës bregdetare deri 15m/sek.

Valëzimi në dete i forcës 3-4 me lartësi vale 1.2-1.5 metër.