Moti sot në Shqipëri parashikohet i kthjellët me vranësira mesatare në orët e mesditës deri në pasdite.

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se reshje shiu të izoluara do të ketë në bregdetin veriperëndimor në mëngjes, në pasdite në Veri dhe Verilindje.

Era do të fryjë me drejtim Veriperëndim-Verilindje 1-10m/sek, kryesisht në bregdet në orët e mesditës deri në pasdite. Erë me rrahje përgjatë vijës bregdetare deri në 13m/s. Valëzimi në dete i forcës 1-2 ballë.

Temperaturat parashikohen:

Shkodër 14/27 °C re diell

Kukës 14/28 re diell

Lezhë 14/26 re diell

Dibër 10/25 re diell

Durrës 15/27 re diell

Tiranë 16/28 re diell

Elbasan 13/27 re diell

Berat 11/29 re diell

Vlorë 16/27 re diell

Korçë 11/22 re diell

Gjirokastër 10/28 re diell

Sarandë 13/27 re diell.