Zelanda e Re ka konfirmuar dy raste të reja të koronavirusit, pasi për 24 ditë nuk kishte infeksione të reja në vend.

Të dy gratë, të cilat janë nga e njëjta familje, kishin udhëtuar nga Britania e Madhe dhe iu dha leja e posaçme për të marrë pjesë në funeralin e prindit.

Javën e kaluar Zelanda e Re hoqi të gjitha kufizimet e brendshme, duke deklaruar se vendi kishte mposhtur virusin, transmeton rtv21.tv.

Gratë, një në të 30-tat dhe një në të 40-tat, arritën në Zelandën e Re nga Mbretëria e Bashkuar më 7 qershor, përmes Doha dhe Brisbane, dhe hynë në karantinë.

Ato qëndruan në një hotel të izoluar të menaxhuar në Auckland dhe më 12 qershor kërkuan një përjashtim për të vizituar prindin e tyre i cili vdiq më vonë atë natë.

Ato morën leje për të udhëtuar në Uellington më 13 qershor.

Që nga 8 qershori, të gjithë ardhjet në Zelandën e Re janë testuar për Covid-19 dhe duhet të kalojnë një periudhë 14-ditore të izolimit ose karantinës.

Vonë të hënën e kaluar, Zelanda e Re u zhvendos në nivelin më të ulët të sistemit të saj të paralajmërimit me katër nivele – duke e bërë atë një nga vendet e pakta në botë që të kthehej në normalitetin para-pandemisë.

Zelanda e Re është lavdëruar në një histori suksesi për trajtimin e virusit – ishte e shpejtë për të mbyllur kufijtë e saj dhe për të zbatuar një bllokim të rreptë mbarëkombëtar.

Rastet më të reja sjellin numrin e përgjithshëm të rasteve në Zelandë të Re që kur shpërthimi filloi në 1,506. Numri i vdekjeve mbetet i pandryshuar në 22./21Media