Ekipi kosovar i xhudos është duke arritur suksese të jashtëzakonshme në Kampionatin Evropian, i cili po mbahet në Lisbonë të Portugalisë.

Distria Krasniqi dhe Akil Gjakova tashmë janë stolisur me titujt e kampionit evropian, kurse garën sot do të vazhdojë xhudistja tjetër, Loriana Kuka.

Kuka do të garojë në kategorinë -78 kg.