Tre adoloeshent janë arrestuar si të dyshuar për vrasje

Tre adoloeshent janë arrestuar si të dyshuar për vrasje

Elton Gashaj, 15 vjeçari nga Kosova është vrarë pas një sulmi me thikë në Salt Hill Park në Slough, Berkshire të shtunën. Nëna e tij, Vera Gashaj, tha që para vdekjes së tij, ajo kishte paralajmëruar autoritetet për sigurinë e djalit pasi kishte vërejtur se kishte filluar një zënkë.

Ajo i tha The Sun: ‘Unë i thashë policisë djali im nuk ishte i sigurt. Dy ose tre herë ai ishte në një përleshje. Ai kishte një krah të thyer. Ai më tha që ra nga biçikleta. Ai tha se ishte mirë. Ai u fut në turmën e gabuar. Ai vazhdonte të thoshte se do të ndryshonte’.

Policia tha se Elton u godit me thikë pasi një përleshje mes djemve të njohur me njëri-tjetrin. Ai u trajtua nga paramedikët që luftuan për të shpëtuar jetën e tij në park, por konfirmua vdekur në vendin e ngjarjes pak kohë më vonë, përcjell rtv21.tv.

Ai pësoi një plagë të vetme me thikë, tha policia. Dy djem të moshës 15 vjeç dhe një adoleshent i tretë i moshës 17 vjeç janë arrestuar nën dyshimin e vrasjes dhe janë në paraburgim, bëri të ditur Policia e Thames Valley.

Banorët thanë që parku kishte një reputacion për të qenë i pasigurt dhe një vend takimi popullor për përdoruesit e drogës nga të rinjtë.

Elton kishte një vëlla Redon, 20 vjeç, dhe ndoqi shkollën Slough dhe Eton Church of England.

Nena Miftari, nëna e mikut së Eltonit, Shpat, tha të dielën: “Unë nuk fjeta asnjë minutë natën e kaluar. Ai ishte shumë i sjellshëm. Duke qenë se ne flasim të njëjtën gjuhë, ai gjithnjë më referohej si teze. E pashë të premten, ai ishte me biçikletë, duke qeshur me fëmijët dhe tani kjo. ‘Ai ishte një djalë me të vërtetë i bukur, një djalë me të vërtetë i pashëm. E njoh nënën e tij, ajo është një grua shumë e mirë”, i tha ajo MailOnline

Zee Choudhary shkroi në Facebook: “Ky djalë ishte shoku i nipit tim, i njohur si një i ri i përulur dhe i ëmbël. Zemra ime dhemb që një jetë e re ka humbur për ndonjë argument pa kuptim. Të rinjtë duhet të kuptojnë se thika nuk zgjidh problemet. Ju lutemi përdorni fjalë, jo armë”.

Kryeinspektori i Detektivit Andy Shearwood tha: “Unë besoj se një numër i njerëzve të tjerë ishin në parkun e patinazhit në kohën kur kjo ndodhi, kështu që unë do të doja të apeloja tek kushdo që e pa këtë incident të dalë përpara, nëse ata nuk e kanë bërë tashmë këtë”. 

Ai theksoi se ishte një incident i izoluar, duke shtuar: Ky është një hetim i shpejtë. Oficerët tanë po punojnë për të siguruar që të identifikojmë të gjithë ata që janë përgjegjës për këtë vepër.

‘Salt Hill Park ka qenë dëshmitar i një numri krimesh të dhunshme, duke përfshirë goditjen me thikë fatal të Ismail Mohamed, 24 vjeç, në 2017. Tre burra u burgosën vitin e kaluar për vrasjen e tij./21Media