Para afër një viti një tërmet me të njëjtën madhësi mbyti të paktën 125

Para afër një viti një tërmet me të njëjtën madhësi mbyti të paktën 125

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.5 ka goditur Papua Guinenë  e Re , duke shkaktuar një alarm Cunami për vendin dhe Ishujt Solomon.

Epiqendra e tërmetit ishte 45 km në verilindje të Kokopo, kryeqyteti provincial i ishullit Papuan të Lindjes së Re Britanike, dhe goditi në një thellësi prej 10 km, bënë të ditur nga Shërbimi Gjeologik i SHBA, përcjell rtv21.tv.

Tërmetet tentojnë të shkaktojnë më shumë dëme në sipërfaqen e Tokës, por Shërbimi Gjeologik vlerësoi se dëmtimet do të ishin të vogla për shkak të popullatës së rrallë.

Para afër një viti një tërmet me të njëjtën madhësi mbyti të paktën 125 persona  në rajonin qendror të vendit dhe detyroi një tjetër 35,000 të tjerë të ikin nga shtëpitë e tyre
Papua Guinea e Re është e vendosur në gjysmën lindore të ishullit të Guinesë së Re, në lindje të Indonezisë./21Media