Një vullnetar në katedralen Nantes në Francë është arrestuar pas një zjarri në ndërtesë.

Refugjati ruandas ishte në krye të mbylljes një ditë para se flakët të shkatërronin xhamat dhe brendësinë e ndërtesës.

Prokurorët thanë se donin të sqaronin mospërputhjet në orarin e burrit. Por, do të ishte “e parakohshme dhe e nxituar” të mendosh se ai kishte gisht në zjarr.

“Ne duhet të jemi të kujdesshëm në lidhje me interpretimin e këtij paraburgimi policor. Kjo është një procedurë normale”, tha prokurori publik, Pierres Sennès.

Jean-Charles Nowak, një nëpunës në katedrale, i tha gazetës franceze Le Figaro se vullnetari ishte “një njeri me detyrë”, i cili ka probleme shëndetësore dhe “vuajti shumë në Ruanda” një vend që ai u largua disa vjet më parë. Refugjati ishte duke diskutuar zgjatjen e vizës së tij me zyrtarët vendas.

“Unë nuk besoj për asnjë sekondë se ai mund të kishte ndezur katedralen. It’sshtë një vend që ai e adhuron”, tha Nowak.

Rreth 100 zjarrfikës arritën të ndalojnë flakët të shkatërrojnë strukturën kryesore në katedralen në Nantes të shtunën.

Kjo ndodhi një vit pasi zjarri përfshiu katedralen Notre-Dame në Paris, një nga pasuritë më të mëdha të Francës./21Media