Partia Demokratike e Kosovës përmes një konference për media ka folur rreth deklarimeve të mbrëmshme të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, se kryeministri në detyrë, Albin Kurit, bashkë me Xhelal Sveçlën dhe Haki Abazin janë futur në dhomën e përgjimeve në Telekomin e Kosovës. Sipas PDK-së,  të dhënat e mbi 1 milion qytetarëve të Kosovës dhe komunikimet e tyre 20 vjeçare janë në duart e Lëvizjes Vetëvendosje,/21Media