Nënkryetari i SHBA-së Mike Pence ka marrë vaksinën kundër  koronavirusit drejtpërdrejt në TV, duke u thënë audiencës dhe mjekëve: “Nuk ndjeva asgjë”.

Shtëpia e Bardhë tha se qëllimi i  i këtij akti ishte “të promovojë sigurinë dhe efikasitetin e vaksinës dhe të ndërtojë besim tek populli amerikan”, përcjell portali rtv21.tv

Gruaja e Z. Pence dhe Gjenerali Kirurg Jerome Adams gjithashtu morën vaksinën gjatë transmetimit live në TV.

Të hënën, SHBA fill0jë përdorimin e vaksinës Pfizer / BioNTech. Vaksina e parë që u miratua SHBA, ofron deri në 95% mbrojtje kundër Covid-19. Tre milionë dozat e para po shpërndahen në të 50 shtetet e SHBA./21Media