Venat e  dukshme ndonjëherë mund të na tregojnë për disa probleme shëndetësore

Venat e  dukshme ndonjëherë mund të na tregojnë për disa probleme shëndetësore

Venat paraqesin një sistem të zgjuar të valvulave me një kalim që kryejnë një funksion të rëndësishëm të dërgimit të oksigjenit nga trupi në zemër.

Normalisht, ne nuk mendojmë për venat tona aq shumë derisa t’i shohim ato duke u hapur nën lëkurë.

Nëse venat tuaja bëhen të dukshme dhe nuk mund të kuptoni se pse ka ndodhur kjo, mos u shqetësoni. Venat e  dukshme ndonjëherë mund të na tregojnë për disa probleme shëndetësore, por në shumë raste ato kanë shkaqe natyrore që nuk janë të rrezikshme për shëndetin tuaj, përcjell rtv21.tv

Venat e dukshme mund të jenë normale vetëm për llojin tuaj të lëkurës

Specialistët thanë se njerëzit me lëkurë të çelur kanë më shumë gjasa të kenë venat e dukshme sesa ata me ton të errët të lëkurës.

Lëkura e hollë mund të jetë gjithashtu një arsye. Teksa plaken, shtresa e yndyrës nën lëkurë bëhet e hollë dhe e hollë. Kjo është arsyeja pse njerëzit e moshuar shpesh kanë venat e shquar në duart, këmbët dhe pjesët e tjera të trupit. Përveç kësaj, venat e disa njerëzve zakonisht qëndrojnë më pranë sipërfaqes së lëkurës së tyre, përcjell rtv21.tv

Venat mund të bëhen të shquar pas ushtrimit

Venëzimi i venave gjatë një stërvitjeje është normale. Kur ju ushtroni, muskujt tuaj punojnë, ata fryhen dhe të shtyjnë venat tuaja në drejtim të sipërfaqes së lëkurës, duke i bërë ato të dukshme. Pas ushtrimit, muskujt tuaj tërhiqen dhe venat tuaja bëhen më pak të dukshme.

Venat gjatë shtatzënisë

Venat e dukshme janë një çështje, me të cilën përballen shumë gra shtatëzëna dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Vëllimi i gjakut i një gruaje shtatzënë është më i lartë se i një gruaje jo shtatzënë dhe venat po përpiqen të mbajnë lart këtë sasi të shtuar të gjakut. Rrjeti i anijeve është duke punuar jashtë orarit për të transportuar vëllimin e rritur të gjakut rreth trupit të gruas për të ushqyer fetusin. Nëse përjetoni venat e dukshme gjatë shtatzënisë, por ju kurrë nuk i keni pasur ato më parë, ata ndoshta do të ‘zhduken’ pas lindjes.

Venat fryrë janë normale nëse keni yndyrë të ulët të trupit

Yndyra e ulët e trupit gjithashtu mund të jetë një arsye për venat tuaja të dukshme. Njerëzit e hollë kanë një shtresë të hollë dhjami nën lëkurën e tyre dhe kjo shtresë e hollë e yndyrë nuk mund të mbulojë plotësisht venat që i bën ato më të shquara.

Ka raste kur venat e shquar janë një arsye për të vizituar mjekun

Në shumë raste venat e shquara janë normale dhe të shëndetshme dhe nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Sidoqoftë, nëse venat venat shoqërohen nga simptoma të tjera si dhimbja e gjoksit, gulçimi, ulçera pranë venave ose venave të fryrë, duhet të vizitoni një mjek. Këto simptoma mund të shkaktohen nga probleme shëndetësore të tilla si venat me variçe, tromboflebiti dhe sëmundjet venoze, dhe ato nuk duhet të injorohen./21Media