Një mëngjes produktiv, një ditë më e mirë

Një mëngjes produktiv, një ditë më e mirë

Nuk ka asgjë më të kënaqshme sesa të kesh një mëngjes produktiv.

Në gjysmën e parë të ditës ju do të lodheni menjëherë dhe ju e dini se si funksionon. Kur e filloni ditën më produktive, ju keni më pak stres, flini me kohë dhe ndjeheni me më shumë energji.

Kjo listë e ritualeve duhet t’ju ndihmojë jo vetëm për produktivitetin, por edhe i për shëndetin.

Lini telefonin tuaj në aeroplan pasi kontrollimi i telefonit tuaj në mëngjes do të thotë të dëgjoni një numër njoftimesh të pakuptimta dhe kjo nuk është ajo që duhet të bëni, transmeton rtv21.tv.

Jepini vetes kohë për tu shtrirë pasi të zgjoheni. Shumë njerëz ndjehen të lodhur pas zgjimit. Shtrirja në mëngjes ndihmon në zbutjen e muskujve tuaj të ngurtë dhe qetësimin e trupit tuaj, duke ju bërë të ndjeheni më pak të lodhur dhe më energjikë! Provoni disa shtrirje themelore të krahut, këmbëve dhe shpinës që mund të bëni në shtratin tuaj.

Ndërroni kafeinën për ujë limoni. Kafeina është bërë një pjesë integrale e rutinës së mëngjesit të njerëzve. Të pish kafen si gjënë e parë në mëngjes është në të vërtetë një ide e tmerrshme. Kjo për shkak se trupi juaj prodhon kortizol (një hormon që ndihmon në rregullimin e stresit) në mëngjes.

Konsumimi i kafesë / çajit do të zvogëlojë efektet që rritin energjinë e kafeinës dhe dëshiron të ndërtojë një tolerancë ndaj tij. Në vend të kësaj, kalimi në një pije detoksifikuese si lëng limoni të përzier me ujë.

Këto pije ndihmojnë në humbjen e peshës, japin lëkurë të ndritshme dhe largojnë toksinat nga trupi juaj./21Media