Këto janë përparësitë e përdorimit të avokados

Këto janë përparësitë e përdorimit të avokados

Ekzistojnë shumë produkte ushqimore të cilat përveq ngrënies, përdoren edhe për gjëra tjera dhe janë mjaftë efektive, por ndoshta ne nuk jemi në dijeni për to. Ndër produktet e shumta të cilat kanë përparësi përdorimi janë edhe avokadot, shkruan Bright Side, përcjell rtv.21.tv.

Avokado, mund të neutralizojë mikroorganizmat, shpejton metabolizmin dhe ndihmon organizmin tonë të pastrojë kolesterolin e panevojshëm. Mbi  të gjitha ky frut përmbanë: kalcium, magnez dhe vitamin C.

Preferohet të gatuhet para përdorimit, ai duhet të qërohet dhe të thahet më pas, të futet në furrë dhe të piqet ngadal në një temperaturë të ulët përafërsisht dy orë.

Përdorimi i avokados si produkt i kozmetikës

Efekti antibakterial i avokados ndihmonë lëkurën, për shërimin e akneve, pikave të zeza dhe lëkurës me yndyrë të tepërt. Ai mund të përdoret si scrub, maskë, kremë për lëkurë më të thatë dhe flokë.

Image result for face mask avocados

Image result for hair mask avocados

Skrub: 1 avokado e shtypur, kafe, rërë deti dhe masazhoni me kujdes fytyrën tuaj.

Krem për lëkurë më të thatë: Përzijeni avokadon me ujë të nxetë, deri sa ajo të duket si paste, për efekt më të mire mund të shtoni një qaj bimorë. Aplikojeni në fytyrë për 4-6 minuta.

Maskë: Avokadon e përzieni me një pudër bio dhe me ujë të nxetë, më pas aplikojeni në fytyrë, perveç zonës së syve.

Produkt për flokë: Ujin e zieni me avocado në një temperature të ulët për 30 minuta. Këtë përzierje e aplikoni në flokë pas pastrimit të zakonshëm.

Image result for avocados salad

Avokado është një frut i shëndetshëm por edhe shumë i shijshëm, mund të përdoret në: sallata, smoothie dhe supë./21Media