Austin Benji bëri thirrje për TikTok pasi lajmi u përhap të dielën se Oracle kishte arritur një marrëveshje që synonte të parandalonte që aplikacioni i videos me formë të shkurtër të ndalohej në SHBA.

Në një video të ndarë me 310,600 ndjekësit e tij, Benji, i cili e identifikon veten si politikisht konservator, tregon se Larry Ellison, kryetari i Oracle, është gjithashtu një konservator që mbështet Presidentin Donald Trump.

“Kjo është një fitore e madhe për përdoruesit konservatorë të TikTok sepse ne kemi qenë të ndaluar përsëri gjatë dy viteve të fundit,” thotë Benji në video. “Kështu që djema, TikTok nuk do të ndalohet dhe unë jam jashtëzakonisht i lumtur që Oracle përfundoi duke fituar këtë luftë ofertash.” (Ndalimi i hijes përfshin shtypjen ose heqjen e përmbajtjes pa njoftuar një përdorues dhe është një ankesë e vazhdueshme në platformat e mediave sociale. TikTok nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment në lidhje me ndalimin e hijes.)

Marrëveshja e TikTok me Oracle, e cila shet softuer ndërmarrjeje, ka nxitur një reagim të përzier nga përdoruesit e aplikacionit për shkak të lidhjeve të Ellison me administratën Trump. Safra Catz, CEO i kompanisë, gjithashtu ka lidhje me administratën, pasi ka shërbyer në ekipin e tranzicionit të Trump. Por ka një gjë për të cilën TikTokers nga të gjitha vija politike janë të lumtur: pritja që marrëveshja do të shpëtojë aplikacionin, shkruan mediat e huaja përcjell portali rtv21.tv

Aplikacioni i formës së shkurtër të videove i mbushur me video pasi u njoftua marrëveshja. Disa TikTokers shkatërruan lëvizje të gëzueshme vallëzimi, të preferuara të përdoruesve. Të tjerët thjesht bërtisnin me gëzim ndërsa shpallnin që aplikacioni nuk do të ndalohej.

Festa në internet nënvizon angazhimin e TikTokers ndaj aplikacionit, i cili përdoret nga rreth 100 milionë amerikanë, edhe pse vallëzimet e fitores mund të jenë të parakohshme. Pak dihet publikisht për marrëveshjen megjithëse duket se Oracle ofron shërbime teknologjike që synojnë adresimin e shqetësimeve të sigurisë kombëtare të SHBA në lidhje me TikTok, i cili është në pronësi të gjigandit të teknologjisë kineze ByteDance. Kompania gjithashtu thuhet se do të marrë një pjesë në TikTok por nuk do të blejë të gjithë operacionin. Është e paqartë se çfarë ndodh me algoritmin e TikTok, kodi që vlerësohet se i mban përdoruesit të lidhur duke u dhënë atyre video që përputhen me shijen e tyre.

Struktura e pritur e marrëveshjes duket se nuk i plotëson kërkesat që administrata Trump kishte paraqitur në një palë urdhra ekzekutivë. Një urdhër ekzekutiv i 6 gushtit ndalon kompanitë amerikane të bëjnë biznes me ByteDance ose filialet e saj, duke përmendur shqetësime të sigurisë kombëtare. TikTok mund të ndalohet në mënyrë efektive në 20 Shtator nëse marrëveshja bie. Një urdhër pasues i lëshuar më 14 gusht drejtoi ByteDance të “zhvendosë të gjitha interesat dhe të drejtat” në asete dhe prona që mbështesin operacionet e TikTok në SHBA deri më 12 nëntor. Shtëpia e Bardhë nuk iu përgjigj pyetjeve në lidhje me urdhrat.

Marrëveshja e propozuar midis TikTok dhe Oracle ende duhet të vlerësohet nga qeveria e SHBA. Marrëveshja do të rishikohet nga një komitet që mbikëqyr investimet e huaja në SHBA këtë javë dhe më pas do t’i paraqitet presidentit me rekomandime, i tha sekretari i thesarit Steven Mnuchin CNBC të hënën në mëngjes. Një aprovim mund të ndodhë sa më shpejt të martën, njoftoi më vonë rrjeti./21Media