Ekaterina Alexandrovskaya, e cila ka lindur në Rusi, por që ka garuar në patinazh për Australinë në Olimpiadë, ka vdekur të premtën në moshën 20-vjeçare.

Shkaku i vdekjes së saj nuk është zbuluar ende. Alexandrovskaya u largua në shkurt për shkak të lëndimit.

Asaj iu dha shtetësia australiane për të garuar në Lojërat Olimpike Dimërore 2018 me partnerë patinazhi të çifteve indigjenë, Harley Windsor.

Windsor, i cili fitoi në 2017, tha se ai ishte shkatërruar, transmeton rtv21.tv.

“Atë që kemi arritur gjatë partneritetit tonë është diçka që nuk mund ta harroj kurrë dhe do ta mbaj gjithmonë pranë zemrës sime,” shkroi Windsor në Instagram.

Trajneri i saj, Andrei Khekalo, tha se Alexandrovskaya ishte diagnostikuar me epilepsi në fillim të këtij viti.

“Ajo ishte e patrembur. Ajo ishte si një peshk në ujë,” i tha ai./21Media