Të paktën 13 njerëz janë vrarë, shumë të tjerë janë plagosur dhe 10,000 janë evakuuar pasi një mosmarrëveshje uji çoi në disa nga përplasjet më të këqija në vite në kufirin e diskutueshëm Kirgistan-Taxhikistan.

Përplasjet filluan të mërkurën kur njerëzit nga të dy palët hodhën gurë ndaj njëri-tjetrit pasi kamerat e vëzhgimit u instaluan në një strukturë uji.

Një armëpushim dhe tërheqje e trupave ra dakord, por disa të shtëna duket se po vazhdonin.

Media lokale atje raportoi se 10 persona kanë vdekur dhe 90 janë plagosur.

Fotografitë në mediat sociale tregojnë disa ndërtesa në flakë.

Zona e diskutueshme është rreth rajonit Batken të Kirgistanit.

Guvernatori i Batken tha që të dy palët kishin rënë dakord që pajisjet e mbikëqyrjes së ujit të hiqeshin, por që Taxhikistani më pas refuzoi, transmeton rtv21.tv.

Shënimi i dobët i kufirit Kirgistan-Taxhik ka çuar në një numër përplasjesh që kur të dy vendet u bënë të pavarura në vitin 1991 pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Të premten, Taxhikistani pranoi armëpushimin në një deklaratë të botuar nga shërbimi i tij shtetëror i informacionit./21Media