Personat e famshëm që përmes rrjeteve sociale po e mbështesin Ukrainën

Një grup yjesh ndër nga , TV, sporti dhe muzika, duke përfshirë Bruce Springsteen, Hugh Jackman, Elton John, Jon Bon Jovi, Jonas Brothers dhe Billie Eilish, janë regjistruar për një fushatë në mediat sociale për të treguar mbështetje për Ukrainën.

Tubimi i mediave sociale i organizuar nga ”Global Citizen” të premten dhe u kërkon qeverive, institucioneve, korporatave dhe individëve të ndihmojnë në financimin e përpjekjeve humanitare në Ukrainë dhe rajone të tjera të botës.

Të famshëmve u kërkohet të përdorin llogaritë e tyre në mediat sociale për të publikuar përpjekjen, duke përdorur hashtag #StandUpForUkraine, shkruan AP.

Lista e pjesëmarrësve përfshin gjithashtu: The Weeknd, Alanis Morissette, Alejandro Sanz, Angélique Kidjo, Annie Lennox, Billy Joel, Celine Dion, Chris Isaak, Chris Rock, Demi Lovato, FINNEAS, Garth Brooks dhe Trisha Yearwood, Green Day, Carole King, Jon Batiste, Juanes, Kacey Musgraves, Katy Perry, Leon Bridges, Luke Combs, Madonna, Miley Cyrus, Ozzy Osbourne, Pearl Jam, Pharrell Williams, Priyanka Chopra Jonas, Radiohead, Red Hot Chili Peppers, Shaquille O’Neal, Stevie Nicks, Stevie Wonder, Weezer, 5 Seconds of Summer, Dave Matthews, Radiohead, Miley Cyrus, Tame Impala, U2 dhe Usher.

Fushatës i janë bashkuar edhe lojtarët e Sacramento Kings të NBA-së, Toronto Raptors dhe Memphis Grizzlies, grupi Metallica, Billy Porter, Julian Lennon, Adam Lambert, Luis Fonsi, Padma Lakshmi, Weezer dhe Rita Ora.

Fushata zhvillohet një ditë përpara një konference premtuese të bashkë organizuar nga presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von Der Leyen dhe kryeministri kanadez Justin Trudeau./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button