Ndeshja e parë e çdo traineri në stolin e Barcelonës është gjithmonë një provë e madhe: çdo gjest analizohet, çdo detaj derdhet dhe çdo vendim ndahet në një përpjekje për të gjetur se çfarë mund të pritet nga menaxheri i ri.

Në këtë rast, Ronald Koeman i nisi gjërat me ndjesi të mira. Le të hedhim një vështrim në pesë faktorët që ftojnë optimizmin për Barçën nën holandezin, përcjell portali rtv21.tv

Ansu Fati, i pandalshëm

Ai ishte ylli i shfaqjes. Për rininë e tij, freskinë e tij dhe aftësinë të pabesueshme për të shënuar gola, sulmuesi nuk është më një premtim për të ardhmen, por një arsye për të qenë të ngazëllyer për të tashmen. Një muaj para se të mbush 18 vjeç, numri 22 i ri i Barça është argumenti më i madh se do të ketë jetë përtej Lionel Messit.

Nuk ka probleme në mbrojtje

Linja mbrojtëse (Sergi Roberto, Piqué, Lenglet dhe Jordi Alba) ishte pothuajse e njëjtë si ajo kundër Bayern (Sergi Roberto luajti më përpara në atë lojë, me Nelson Semedo në mbrojtësin e djathtë), kështu që ju mund të kuptoni dyshimet përpara sezoni i ri. Por,  në ndeshjen e parë të sezonit në ligë, ata ishin në një nivel të mirë. Kishte pak probleme për qendërmbrojtësit. Dhe mbrojtësit funksionuan mirë, veçanërisht Jordi Alba në të majtë.

Pivot i dyfishtë i Koeman (De Jong dhe Busquets filluan dhe Pjanic hyri në lojë) gjithashtu kontribuan në përmirësimin. Ata ndihmuan në zvogëlimin e ambicies së Villarrealit. Vizitorët krijuan rrezik vetëm në pjesën e dytë, kur rezultati tashmë kishte vendosur.

Jo ‘Messidependencia’

Në varësi të Messit ka qenë një zakon për Barça gjatë gjithë viteve. Për shumë, një bekim, edhe pse nuk kanë munguar analistët që kërkojnë burime të tjera, përtej Argjentinës.

Në ndeshjen e parë të Koeman, duket se Barça mund dhe do të kërkojë alternativa në sulm. Pa harruar që ekipi ende ka nevojë për Nr.10 të saj, edhe nëse ai tani është kthyer si një nëntë i rremë. Barça lëvizi topin mirë brenda (Coutinho) dhe jashtë (Ansu) me lojtarë që mund të bëjnë “dëm” pa Messin.

Leo do të mbetet lojtari kryesor në këtë anë të Barçës, tha Koeman aq shpesh , por ekipi po mëson të përpunojë armët sulmuese.

Stol më i mirë

Mungesa e opsioneve në stol ka qenë një nga problemet e mëdha të Barçës në sezonet e fundit. Ka qenë një fillim XI, por pak pas kësaj. Me Koeman, ekipi ka fituar thellësi dhe niveli është rritur. Ekzistojnë tetë lojtarë për pozicionet sulmuese (Griezmann, Coutinho, Ansu, Dembélé, Pedri, Trincao, Riqui dhe Braithwaite) përveç Messit dhe deri në gjashtë mesfushorë për pjesën e dyfishtë: Busquets, De Jong, Pjanic, Aleña dhe madje Sergi Roberto dhe Riqui Puig (përsëri).

Sistem i ri

Formacioni 4-3-3 ka kohë që preferohet te Barça. Çdo trajner që përpiqej të ndryshonte atë formacion, kaq i suksesshëm nën Cruyff dhe i përsosur nga Guardiola, u kritikua shpejt. Por Koeman, besnik në idetë e tij, ka mbështetur një 4-2-3-1, një sistem i cili i shërbeu aq mirë si trajner i tramvajit kombëtar Hollandez.

Barça sulmon me katër sulmues (Coutinho, Griezmann, Ansu dhe Messi) dhe ende ka rregull në mesfushë, me De Jong më thellë për të ndihmuar Busquets. Busquets madje pranoi sa më shumë pas ndeshjes kur ai tha se nuk ndihet më aq i vetëm në mes.

Ekipi tregoi se ishte i aftë të sulmonte brenda ose jashtë dhe gjithashtu mund të lëvizte topin midis vijave, me Coutinho që performonte veçanërisht mirë në atë kuptim./21Media