Pas gati 50 vjet në zyrë publike dhe një jete të tërë ambicje presidenciale, Joe Biden tani ka çelësat e Shtëpisë së Bardhë.

Ishte një fushatë e paparashikuar, në mes një pandemie dhe trazirave të pashembullta shoqërore, raporton BBC.

Këto janë pesë arsyet që djali i një shitësi makinash nga Delaware më në fund fitoi presidencën:

1. Covid, Covid, Covid

Ndoshta arsyeja më e madhe që Biden fitoi presidencën ishte diçka krejtësisht jashtë kontrollit të tij. Pandemia e koronavirusit duke marrë më shumë se 230,000 jetë, transformoi gjithashtu jetën dhe politikën amerikane në vitin 2020. Dhe në ditët e fundit të fushatës së zgjedhjeve të përgjithshme, vetë Donald Trump dukej se e pranonte këtë.

Një sondazh muajin e kaluar nga Pew Research, sugjeroi që Biden mbajti një epërsi prej 17 përqind ndaj Trump kur erdhi besimi në lidhje me trajtimin e shpërthimit të Covid-19, transmeton rtv21.tv.

Pandemia dhe rënia pasuese ekonomike e rrëzuan Trump nga mesazhi i tij i preferuar i fushatës për rritjen dhe prosperitetin. Ai gjithashtu nënvizoi shqetësimet që shumë amerikanë kishin për presidencën e tij, për mungesën e rastit në fokus, prirjen për të vënë në pikëpyetje shkencën, trajtimin e rastësishëm të politikave të mëdha dhe të vogla dhe përparësinë e partizanit. Pandemia ishte një peshë kryesore në vlerësimet e miratimit të Trump, e cila, sipas Gallup, u ul në 38% në një pikë të verës, e që Biden e shfrytëzoi.

2. Fushata që u zhvillua

Gjatë karrierës së tij politike, Biden krijoi një reputacion të fituar mirë për të folur vetë në telashe. Prirja e tij për gafat prishi fushatën e tij të parë presidenciale në vitin 1987 dhe ndihmoi që ai të mos kishte kurrë më shumë goditje kur ai kandidoi përsëri në 2007.

Joe Biden – 40 vjet ambicie politike.

Në provën e tij të tretë për Zyrën Ovale, Biden ende kishte pjesën e tij të pengesave verbale, por ato ishin mjaft të rralla sa që kurrë nuk u bënë më shumë se një çështje afatshkurtër.

Një pjesë e shpjegimit për këtë, natyrisht, është se vetë presidenti ishte një burim i paepur i zhurmës së ciklit të lajmeve. Një faktor tjetër ishte që kishte histori më të mëdha pandemia e koronavirusit, protestat pas vdekjes së George Floyd dhe përçarja ekonomike – duke dominuar vëmendjen kombëtare.

Por të paktën një farë kredie duhet t’i jepet një strategjie të bashkërenduar nga fushata Biden për të kufizuar ekspozimin e kandidatit të tyre, duke mbajtur një ritëm të matur në fushatë dhe duke minimizuar shanset që lodhja ose pakujdesia të krijojnë probleme.

Ndoshta në një zgjedhje normale, kur shumica e amerikanëve nuk ishin të shqetësuar për kufizimin e ekspozimit të tyre ndaj një virusi, kjo strategji do të kishte një efekt të kundërt. Ndoshta atëherë goditjet tallëse të Trumpit “hidin ‘Biden” do të kishin dhënë të vetën.

Fushata u përpoq të qëndronte larg rrugës dhe ta linte Trump të ishte ai, goja e të cilit e tradhtoi dhe, në fund të fundit, ajo dha shpërblimin e duhur.

3. Kushdo përveç Trump

Një javë para ditës së zgjedhjeve, fushata e Biden zbuloi reklamat e saj përfundimtare televizive me një mesazh që ishte jashtëzakonisht i ngjashëm me atë të ofruar në fillimin e fushatës së tij vitin e kaluar dhe fjalimin e tij të pranimit të emërimit në gusht.

Zgjedhjet ishin një “betejë për shpirtin e Amerikës”, tha ai, dhe një shans për kombëtaren të vinte prapa asaj që ai e karakterizoi si përçarje dhe kaos të katër viteve të fundit.

Nën atë parullë, megjithatë, ishte një llogaritje e thjeshtë. Biden vuri fatin e tij politik në pretendimin se Trump ishte shumë polarizues dhe shumë inflamator dhe ajo që populli amerikan donte ishte një udhëheqje më e qetë dhe e qëndrueshme.

“Thjesht jam i rraskapitur nga qëndrimi i Trump si person”, thotë Thierry Adams, një vendas nga Franca, i cili pas 18 vjetësh jetoi në Florida dha votën e tij të parë në zgjedhjet presidenciale në Miami javën e kaluar.

Demokratët patën sukses në bërjen e këtyre zgjedhjeve një referendum mbi Trump, jo një zgjedhje binare midis dy kandidatëve.

Mesazhi fitues i Biden ishte thjesht se ai nuk ishte “Trump”. Një refren i zakonshëm nga demokratët ishte se një fitore e Biden do të thoshte që amerikanët mund të shkonin me javë pa menduar për politikën. Ishte menduar si një shaka, por përmbante një bërthamë të së vërtetës.

4. Qëndroni në qendër

Gjatë fushatës për të qenë kandidat demokrat, konkurrenca e Biden erdhi nga e majta e tij, me Bernie Sanders dhe Elizabeth Warren të cilët drejtuan fushata të financuara mirë dhe të organizuara që gjeneruan turma me madhësi të koncerteve rock.

Përkundër këtij presioni nga krahu liberal, Biden mbërtheu një strategji qendrore, duke mbështeste kujdesin shëndetësor universal të drejtuar nga qeveria, arsimin falas kolegj ose një taksë pasurie. Kjo e lejoi atë të maksimizonte tërheqjen e tij ndaj republikanëve të moderuar dhe të pakënaqur gjatë fushatës së zgjedhjeve të përgjithshme. Kjo strategji u pasqyrua në zgjedhjen e Biden për Kamala Harris.

Vendi ku Biden u zhvendos më afër Sanders dhe Warren ishte në mjedis dhe ndryshimin e klimës, mbase duke llogaritur që përfitimet e apelit për votuesit më të rinj për të cilët çështja është një përparësi vlen rreziku i tjetërsimit të votuesve në ritëm të varur nga energjia- industritë shtetërore. Sidoqoftë, ishte përjashtimi që provoi rregullin.

5. Më shumë para, më pak probleme

Në fillim të këtij viti, arkat e fushatës së Biden po funksiononin bosh. Ai hyri në fushatën e përgjithshme zgjedhore në një disavantazh të vendosur për Trump, i cili kishte kaluar praktikisht të gjithë presidencën e tij duke grumbulluar një arkë lufte fushate që iu afrua një miliard dollarësh.

Nga Prilli e tutje, megjithatë, fushata e Biden u shndërrua në një karroce për mbledhjen e fondeve, dhe pjesërisht për shkak të prishjes nga fushata e Trump përfundoi në një pozicion shumë më të fortë financiar se kundërshtari i tij. Në fillim të tetorit, fushata e Biden kishte 144 milionë dollarë më shumë para në dorë sesa Trump, duke e lejuar atë të varroste Republikanët në një lumë reklamash televizive në pothuajse çdo shtet kyç të betejës.

Paraja nuk është gjithçka, natyrisht. Katër vjet më parë, fushata e Klintonit kishte një epërsi të konsiderueshme monetare mbi Trump.

Por, në vitin 2020, kur fushata personale u kufizua nga koronavirusi dhe amerikanët në të gjithë vendin kaluan shumë më shumë kohë duke konsumuar media në shtëpitë e tyre, avantazhi i parave të Biden që e lejoi atë të mbërrinte tek votuesit dhe ta shtynte mesazhin e tij deri në fund. Kjo e lejoi atë të zgjeronte hartën elektorale, duke vendosur para në ato që dikur dukeshin si shtete të gjata si Texas, Georgia, Ohio dhe Iowa. Shumica e atyre basteve nuk u paguan, por ai e vuri Trump në mbrojtje, duke hedhur poshtë atë që ishte dikur konservatore Arizona dhe duke qëndruar shumë konkurruese në Gjeorgji./21Media