Qumështi është një burim i shkëlqyeshëm i ushqyerjes, është i shëndetshëm për kockat dhe ka edhe më shumë përfitime nëse e pini para se të flini. Për shembull, mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt, të flini gjumë të qetë pa u zgjuar në mes të natës dhe madje të rrisni humbjen e peshës!

Qumështi ka përbërës që mund të përmirësojnë cilësinë e gjumit tuaj

Disa studime mbi njerëz dhe kafshë kanë treguar se pirja e qumështit mund të çojë në një gjumë më të mirë. Qumështi përmban triptofan dhe melatonin, të cilat mund t’ju ndihmojnë të bini në gjumë më lehtë dhe më shpejt. Tryptofani luan një rol të rëndësishëm në prodhimin e serotoninës, e cila nga ana tjetër rrit disponimin tuaj, mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe gjithashtu vepron si një pararendës për melatoninën, shkruan Bright Side.

Melatonina ndihmon në rregullimin e ritmit tuaj cirkadian dhe ju përgatit për gjumë. Hulumtimet kanë treguar se marrja e melatoninës dhe shtesave të triptofanit mund të zvogëlojë ankthin dhe depresionin që mund të përkeqësohet gjatë kohës së gjumit.

Qumështi është burim i shkëlqyeshëm i proteinave

Nëse hani darkë shumë herët para se të flini, mund të keni probleme duke fjetur gjatë gjithë natës. Nëse doni të shmangni zgjimin në mes të natës, sepse stomaku juaj po gërvitet nga uria, provoni të pini qumësht para gjumit.

Konsumimi i qumështit para gjumit ka aspekt të mirë psikologjik

Në një farë mase, pirja e qumështit para gjumit mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë, sepse bëhet një ritual natën që ju ndihmon të relaksoheni dhe të përgatiteni për të shkuar në shtrat. Një teori tjetër është se qumështi i ngrohtë mund t’ju kujtojë pirjen e qumështit para gjumit si fëmijë, gjë që mund të sjellë përsëri kujtime të mira dhe të ketë një efekt qetësues.

Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Nëse e bëni konsumimin e qumështit ritual tuaj për t’ju ndihmuar të bini në gjumë dhe funksionon, mund t’ju ndihmojë me humbjen e peshës. Cilësia e dobët e gjumit mund të bëjë që të vendosni kilogramë të tepërt, kështu që përmirësimi i saj mund t’ju ndihmojë të ktheheni në peshën tuaj normale.

Mund të rrisë masën e muskujve të dobët

Qumështi përmban proteina të quajtura kazeinë dhe hirrë. Disa studime kanë treguar se konsumimi i kazeinës dhe proteinave të hirrës në mbrëmje mund të rrisë sintezën e proteinave të muskujve brenda natës./21Media