Pesë fakte që duhet t'i dini patjetër

Pesë fakte që duhet t’i dini patjetër

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, pothuajse 2 miliardë njerëz të rritur në mbarë botën janë mbipeshë. Duke marrë parasysh këtë fakt nuk është çudi që shumë njerëz ëndërrojnë të humbin peshë.

Dhe sipas rezultateve të studimeve të studiuesve amerikanë nga Universiteti i Çikagos, njerëzit duhet të duan të humbin peshë. Pesha shtesë besohet të jetë një kërcënim i madh për shëndetin e njerëzve dhe është arsyeja kryesore për zhvillimin e diabetit të tipit II dhe sëmundjeve të zemrës.

Humbja e peshës shtesë ndikon në shëndetin e njerëzve, përcjell rtv21.tv

Dhëmbët tuaj qëndrojnë të shëndetshëm

Për njerëzit e moshës 18 deri në 36 vjeç, obeziteti mund të jetë arsyeja për zhvillimin e periodontit – inflamacionit të indeve rreth dhëmbëve tuaj. Është vërtetuar se obeziteti është i lidhur me një rritje të rasteve të periodontit në mesin e popullatës së re.

Por, promovimi i një diete të shëndetshme dhe aktiviteti fizik mund të ndihmojë në parandalimin ose të paktën të ngadalësojë shpejtësinë e zhvillimit të periodontitit.

Rreziku i dëmtimit të veshkave zvogëlohet

Trashja çon në mangësi të nefroneve. Nephronet janë qeliza të veçanta të veshkave ku ndodh filtrimi, thithja dhe sekretimi i elementëve. Pra, nefronët duhet të bëjnë shumë punë. Nëse masa e indeve të yndyrës vazhdon të rritet, mekanizmat e veshkave fjalë për fjalë shpërbëhen, gjë që çon në dëmtimin e veshkave. Pra, nëse jeni mbipeshë dhe humbni peshën shtesë, rreziku juaj për dëmtimin e veshkave zvogëlohet, përcjell rtv21.tv

Rreziku i diabetit i tipit II zvogëlohet

Diabeti i tipit II është kur trupi humb aftësinë për të prodhuar insulinë kur sheqeri është në gjak. Një sasi e madhe e depozitave të yndyrës i bën qelizat më pak të ndjeshme ndaj insulinës dhe qëndrimit të sheqerit në gjak, gjë që çon në zhvillimin e sëmundjes.

Edhe pse shumica e njerëzve që janë në mbipeshë kanë këtë sëmundje, gjenet luajnë një rol shumë të madh. Nëse disa nga familjet tuaja kanë diabet, mjekët rekomandojnë që të mbajnë gjurmët e niveleve të sheqerit dhe insulinës, të hani një dietë të shëndetshme dhe të fitoni sasinë e duhur të aktivitetit fizik, përcjell rtv21.tv

Ndaloni gërhitjen dhe flini më mirë

Apnea e gjumit është më e përhapur se sa mund të mendoni. Kur dikush e ka këtë, fryma e tyre ndalet shumë herë, ndërsa ata flenë për vetëm pak sekonda, kështu që trupi nuk është kurrë në gjendje të shkojë në fazën e thellë të gjumit REM. Pothuajse 25% e të rriturve kanë shenja të apnea-s. Dhe për pacientët me obezitet, ky numër rritet në 45%.

Depozitat e dhjamit janë në organe, hapësira mes tyre dhe gjithashtu rreth fytit. Kjo vë presion në fyt, duke e bërë më të vështirë frymëmarrjen. Nëse jeni i trashë dhe humbni peshën shtesë, mund të bëni simptomat e apnea-s më pak intensive, por sipas shkencëtarëve, humbja e peshës nuk do të kurojë plotësisht apnea-n.

Gjendja e lëkurës suaj përmirësohet

Yndyra e tepërt ndikon në proceset fiziologjike që ndodhin në lëkurë. Shkencëtarët kanë provuar se pacientët që janë të trashë kanë lëkurë të thatë, sepse pengesa epidermale është dëmtuar.

Pesha shtesë dhe problemet e lëkurës gjithmonë shoqërojnë njëri-tjetrin. Gjithashtu sa më i ri është pacienti, aq më i lartë është rreziku i sëmundjes së lëkurës.

Të ndiheni rehat në lëkurën tuaj është me të vërtetë e rëndësishme.

Nëse jeni mbipeshë, në mënyrë që të jetoni një jetë më të gjatë dhe më të shëndetshme, duhet të mendoni për ndryshimin e shprehive tuaja./21Media