Ushqimet që ju ndihmojnë të humbni peshë

Ushqimet që ju ndihmojnë të humbni peshë

Ëndrra e pothuajse e të gjithë personave është që të konsumojnë ushqim pa kontroll, por që të mos shtojnë peshë. Kjo gjë duket pak si e vështirë për t’u bërë mirëpo në fakt ka disa ushqime që djegin kaloritë njësojë sikur të kishit ushtruar në ndonjë palestër.

Rtv21.tv ua sjellë pesë ushqimet që duhet konsumuar nëse dëshironi që metabolizmi juaj të tretë më shpejtë ushqimin.

Salmoni

Image result for salmon

Omega-3 në salmon dhe yndyrnat e tjera që gjendet tek mishi i peshkut ndihmojnë në procesin e djegies të yndyrnave.

Kosi

Related image

Ushqimet që janë të pasura me kalcium kanë aftësi t’iu ndihmojnë të bini në peshë. Konsumoni ushqime që janë të pasura me këtë mineral dhe metabolizimi juaj do të tretë ushqimin më shpejtë se zakonisht.

Avokado

Image result for avocado

Që metabolizmi juaj të tretë ushqimin më shpejtë, ju duhet të mbani enët e gjakut të pastra. Vlerat ushqyese që përmbanë avokado si acie yndyrore esenciale, yndyrna monounsaturated dhe antioksidantë ju ndihmojnë që organizmi juaj të funksionojë më mirë.

Specat e djegës

Image result for spicy

Ushqimi pikant siguron që metabolizmi juaj të përshpejtoj tretjen e ushqimit nga 50 deri në 100 kalori më shumë se normalisht.

Çaji i gjelbër

Image result for green tea

Çaji i gjelbër njihet që ndihmon në humbjen në peshë dhe ju ndihmon të formoni masë muskulare njësoj sikur të ushtroheshit në palestër./21Media