Stefano Pioli është i bindur se Milani do të reagojë pas disfatës 3-0 në derbin “Madonnina” dhe zbuloi pse Zlatan Ibrahimoviç kërkoi të zëvendësohej.

“Goli i parë ishte i rëndë për ne. Na mungoi intensiteti në pjesën e parë, duhet të kishim bërë më shumë, por meritonim të shënonim në pjesën e dytë, ”, tha Pioli për “DAZN”.

A është i zhgënjyer nga performanca e Zlatan Ibrahimoviç?

“Një sulmues varet nga performanca e ekipit. Në pjesën e parë ne luftuam t’i afrojmë lojtarët pranë zonës së tyre dhe krijonim disa mundësi. Ibra kërkoi të zëvendësohej sepse kishte pasur një ngërç. Ne prodhuam më shumë goditje në portë në pjesën e dytë me Handanovic, i cili bëri disa pritje vendimtare. Ishte një javë e vështirë, por ne do të reagojmë. Ne nuk ishim shumë agresivë sepse nuk donim t’u linim shumë hapësirë atyre dhe të krijonim situata dy vs dy. Cilësia e tyre u shfaq në pjesën e dytë. Nuk është e lehtë të fitosh zotërimin e topit kundër tyre”, tha trajneri.

Si do të reagojë Milani?

“Fuqia jonë është ekuilibri. Ne besojmë në punën tonë. Duhet të jemi objektivë. Një vit më parë ose edhe tre muaj më parë do të ishim të lumtur të ishim këtu ku jemi tani. Kjo u tha, ne nuk jemi të lumtur sepse ky ishte derbi, ne donim më shumë, por nuk duhet të harrojmë rrugën tonë.”, u shpreh ai.

Pioli shtoi se i vjen keq për humbjen e sotme.

“Ne nuk bëmë më të mirën në tre ndeshjet e fundit dhe e dimë që mund të bëjmë diçka më shumë. Na vjen keq për humbjen e sotme, por loja e keqe ishte ajo kundër Spezias, jo kjo. Ne u përpoqëm të japim më të mirën tonë sot .”, tha në fund trajneri i Milanit.