Policia Ferrarin e konfiskuar e bën makinë patrullimi

Ferrari 458 Italia dikur i përkiste një krimineli, tani i ndjekë vetë kriminelët si një makinë patrullimi me fuqi të lartë të klasit special.
Askush nuk mund t’iu ikë kaq lehtë këtyre policëve. Të premten, ekzekutivi çek zbuloi makinën e tij të fundit patrulluese, një Ferrari 458 Italia, e cila qartësisht i kalon çdo veture mesatare në flotën e saj – dhe kjo me një shpejtësi maksimale prej 326 km/h, transmeton rtv21.tv.
“Automjeti përdoret kundër shoferëve më agresivë në autostradat çeke, në ndjekje të automjeteve të vjedhura ose në monitorimin e ngjarjeve të raportuara të akordimit”, tha zëdhënësi i policisë Jakub Vinčálek.
Qeveria çeke pagoi 13 mijë e 800 euro për konvertimin e makinës italiane, e cila më parë ishte e lyer me të kuqe klasike. Tani ai luan edhe më shumë pjesë, duke përfshirë sistemet e kamerave, radiostacionin dhe sigurisht sirenën dhe dritën blu.
Makina luksoze e vitit 2011 është vetëm një nga shumë makina të konfiskuara nga kriminelët. Ferrari nuk është as automjeti më i vlefshëm apo më i rrallë mes tyre. Megjithatë, shumica e xhevahireve të ngrira u nxorrën në ankand për të kompensuar të paktën një pjesë të vogël të dëmit të shkaktuar nga makinacionet e pronarëve të tyre të mëparshëm./21Media

Back to top button