Vrau 50 persona e plagosi dhjetëra të tjerë

Vrau 50 persona e plagosi dhjetëra të tjerë

Personi i akuzuar për sulmet në xhami të premtën në Zelandën e Re, besohet se ka vepruar vetëm, kështu kanë njoftuar autoritetet e policisë.

Australiani Brenton Tarrant, 28 vjeç transmetoi drejtpërdrejt sulmin në “Facebook”. Ndërsa tre të arrestuarit e tjerë nuk besohet të jenë përfshirë, tha komisioneri i policisë Mike Bush.

Pesëdhjetë persona u vranë dhe 50 të tjerë u plagosën në atë që është sulmi më i keq i Zelandës së Re.

Duke folur për gazetarët kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern tha se takimet e kabinetit do të zhvilloheshin të hënën për të diskutuar çështjen, duke përfshirë edhe ligjin për armët.

“Do të ketë ndryshime në ligjet tona të armëve”, tha ajo./21Media