Mitingje të mëdha paqësore janë zhvilluar në të gjithë SHBA kundër racizmit dhe brutalitetit policor në ditën e 12 të protestave që nga vdekja e George Floyd.

Dhjetëra mijëra njerëz marshuan në rrugët e Uashington DC, në protestën më të madhe të qytetit deri më tani. Forcat e sigurisë bllokuan çdo qasje ndaj Shtëpisë së Bardhë.

Turmat demonstruan gjithashtu në New York, Chicago, LA dhe San Francisco, transmeton rtv21.tv.

Ndërkohë, disa protestues e falënderuan Floyd në Karolinën e Veriut, ku ai lindi, para një shërbimi përkujtimor.

Floyd, një njëri me ngjyrë i paarmatosur, vdiq në mbajtjen e policisë në Minneapolis në 25 maj. Video tregonte një oficer policie që e shtypte me gjunjë në qafë për gati nëntë minuta, ndërsa ai ishte i shtrirë në dysheme.

Oficeri Derek Chauvin është pushuar nga puna dhe akuzohet për vrasje. Tre oficerë të tjerë që ishin në vendngjarje gjithashtu janë larguar nga puna dhe janë akuzuar për ndihmë dhe përvetësim.

Protesta të mëdha anti-racizmi u zhvilluan edhe në një numër vendesh të tjera. Në Mbretërinë e Bashkuar, Sheshi Parlamentar në Londrën qendrore ishte i mbushur me njerëz pavarësisht thirrjeve të qeverisë për të shmangur tubimet masive nga frika e përhapjes së koronavirusit. Në Australi, pati protesta të mëdha në qytetet e Sidneit, Melbourne dhe Brisbane që u përqëndruan në trajtimin e australianëve autoktonë. Kishte edhe demonstrime në Francë, Gjermani dhe Spanjë./21Media