Duket se shalqiri është një nga frutet e preferuara të të gjitha kohërave, dhe për arsye të mirë. Fruti i ëmbël dhe i freskët është ushqimi i përsosur veror falë cilësive të tij freskuese. Epo, a e dini se shalqiri është shumë më i shëndetshëm nga sa kemi menduar? Në fakt, fruti i kuq ka mjaft përfitime të mëdha, duke e bërë atë diçka që do të dëshironi të hani më shumë këtë verë!

Parandalon kancerin

Shalqiri përmban një përbërje bimore të quajtur likopen. Studiuesit kanë studiuar këtë dhe zbuluan se mund të ndihmojë në parandalimin e kancerit. Si? Ky përbërës ul faktorët e rritjes të ngjashme me insulinën – IGF. Kjo proteinë është e përfshirë në ndarjen e qelizave në trup. Nivele të larta të IGF kanë qenë të lidhura me kancerin, përcjell portali rtv21.tv

Hidratim

Sigurisht, pirja e ujit është thelbësore për ta mbajtur trupin të shëndetshëm dhe funksionues. Sidoqoftë, ngrwnia e ushqimeve që kanë përmbajtje të lartë uji mund të ndihmojë gjithashtu. Siç mund ta keni dëgjuar, shalqiri është 92% ujë. Për ta përmbyllur atë, një nga arsyet që frutat dhe perimet ju ndihmojnë të ndjeheni të plotë është falë përmbajtjes së tyre të lartë në ujë. Pra, kombinimi i fibrave dhe ujit do të thotë që po hani një sasi të mirë të ushqimit pa shumë kalori.

Vitaminë C e lartë

Kur bëhet fjalë për frutat, shalqiri është një nga më të ultat në kalori. Ka vetëm 46 kalori për filxhan. Kjo është më e ulët se frutat me sheqer si manaferrat. Në fakt, një filxhan shalqi ka shumë lëndë ushqyese të tjera si vitaminat C, A, B1, B5 dhe B6. Ka gjithashtu kalium dhe magnez. Shkurt, shalqiri është një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë ato vitamina që të gjithë na duhen për të qëndruar të shëndetshëm.

E mirë për lëkurën dhe flokët

Siç kemi thënë, shalqi është plot me vitamina. Epo, dy nga ato vitamina janë të shkëlqyera për lëkurën dhe flokët: vitamina C dhe vitamina A. Vitamina C ndihmon trupin të prodhojë kolagjen, një proteinë që e mban lëkurën të butë dhe flokët tuaj të fortë. Vitamina A është e rëndësishme për lëkurën e shëndetshme si dhe pasi ndihmon në krijimin dhe riparimin e qelizave të lëkurës. Për të mos përmendur, ekzistojnë gjithashtu dy komponime në shalqi që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga djegiet e diellit./21Media