Publikohen pamjet e kamerës që tregojnë momentin e sulmit me çekiç ndaj Pelosit (Video)

Një gjykatë amerikane ka autorizuar publikimin e pamjeve që tregojnë sulmin me çekiç ndaj bashkëshortit të ish-kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.
Pamjet e kamerave tregojnë momentin kur policia arrin në derën e Paul Pelosit dhe përballet me sulmuesin tetorin e kaluar.
Lëshimi i tij vjen pas një vendimi të gjykatës së San Franciskos që zyra e prokurorit të rrethit duhet t’i bëjë publike materialet.
Sulmuesi i dyshuar David DePape është deklaruar i pafajshëm për disa akuza.
Videoja tregon policinë e San Franciskos duke hyrë në shtëpinë e Pelosit natën e 28 tetorit, ku ata shohin DePape dhe Pelosi të dy duke mbajtur një çekiç.
Ata e drejtojnë atë të lëshojë çekiçin përpara se të ndodhë sulmi.
Në një deklaratë të premten, zonja Pelosi tha se ajo “absolutisht nuk ka ndërmend të shohë sulmin vdekjeprurës në jetën e burrit tim”.
“Unë nuk do të bëj më deklarata në lidhje me këtë çështje, pasi ai vazhdon, përveçse përsëri t’i falënderoj njerëzit [për urimet] dhe t’i informoj ata për përparimin e Paulit,” tha ajo.
Dokumentet e gjykatës të paraqitura vitin e kaluar pretendojnë se DePape kishte planifikuar të mbante peng zonjën Pelosi – një kongresmene kaliforniane e cila nuk ishte në shtëpi në kohën e sulmit – dhe t’i thyente “kapat e gjurit” nëse ajo “gënjente”.
DePape i tha policisë në vendngjarje se ishte i mërzitur nga “gënjeshtra që dilnin nga Washington DC”.
Policia ka thënë më parë se DePape u tha atyre se ishte në një “mision vetëvrasës” kur u përplas në derën e pasme të xhamit të shtëpisë Pelosi në lagjen e lartë Pacific Heights.
Ai përballet me akuza të shumta, duke përfshirë sulmin me armë vdekjeprurëse dhe tentativë për vrasje.
Shtetasi kanadez 42-vjeçar u deklarua gjithashtu i pafajshëm për akuzat federale për tentativë për të rrëmbyer një zyrtar federal dhe për sulm ndaj anëtarit të familjes së një zyrtari federal të paraqitur nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë.
Asnjë datë e gjykimit nuk është caktuar për DePape.
Pelosi u dërgua në spital pas sulmit, ku iu nënshtrua një operacioni për një frakturë të kafkës. Ai gjithashtu ka pësuar lëndime në duar dhe në krahun e djathtë.
Ai doli nga spitali brenda gjashtë ditëve dhe është duke u rikuperuar ngadalë dhe daljen e tij të parë publike e pati në fillim të dhjetorit./21Media

Back to top button