Shtëpia e Bardhë akuon Rusinë se po e fsheh sulmin me armë kimike në Siri

Shtëpia e Bardhë akuon Rusinë se po e fsheh sulmin me armë kimike në Siri

Vladimir Putin ka deklaruar se marrëdhëniet mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara janë keqësuar nga dita kur Trump ka ardhur në pozitë.

Shërbime sekrete amerikane kanë akuzuar Putinin se e ka ndihmuar Donald Trumpin që të zgjidhej president, shkruan rtv21.tv.

Kur presidenti rus u pyet për sulmin në Siri ai deklaroi se besonte se kanë ndodhur dy shpërthime, dhe se sulmet ajrore nga qeveria siriane kanë goditur stoqet me armë kimike të rebelëve duke liruar gazëra helmues.

Sulmi  rezultoi në 87 vdekje, shumë prej tyre fëmijë./21Media