Qeveria ukrainase evakuon civilët nga Khersoni

Qeveria ukrainase ka filluar të evakuojë civilët nga qyteti jugor i Khersonit, i cili u rimor vetëm së fundmi nga trupat ukrainase, pas disa muajsh pushtimi rus.

”Njëqind persona u dërguan me tren në Khmelnytsky, në Ukrainën Perëndimore”, tha Ministria e Infrastrukturës.

”Midis tyre ishin 26 fëmijë dhe gjashtë të sëmurë”, shtoi ajo.

Nën presionin e një kundërsulmi ukrainas, trupat ruse, të cilat kishin pushtuar dhe pushtuar qytetin në fillim të marsit, u tërhoqën nga Kherson në mes të nëntorit.

Megjithatë, rusët ruajnë pozicionet në bregun tjetër të lumit Dnipro dhe qëllojnë me artileri prej andej.

Përveç kësaj, infrastruktura e Khersonit është shkatërruar aq shumë sa qeveria ukrainase u ka rekomanduar qytetarëve të largohen përkohësisht nga kryeqyteti rajonal.

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button