Një javë pas intervistës shpërthyese të Lionel Messi me Goal, FC Barcelona ka reaguar për situatën e yllit argjentinas për herë të parë që kur ai kërkoi të largohej nga klubi, përcjell portali rtv21.tv

Nënpresidenti Pau Vilanova u ngarkua të flasë: “Ne jemi vërtet të lumtur që Messi është me ne dhe që ai është bashkuar me këtë projekt emocionues. Ne duhet të marrim parasysh atë që tha ai dhe të kërkojmë zgjidhje dhe kjo është ajo që ne po bëjmë me një të ri, të rinovuar , projekt emocionues.”

“Ne të gjithë kemi pasur dyshime për situatat tona në një moment apo në një tjetër në karrierën tonë profesionale dhe, pas një reflektimi, ne kemi vendosur të shkojmë ose të qëndrojmë … në këtë rast ai do të qëndrojë dhe ai do të motivohet. “

I pyetur në lidhje me marrëdhëniet midis bordit dhe Messi, Vilanova ishte optimist: “Ne shpresojmë që të ketë respekt dhe një aleancë që klubi të funksionojë. Padyshim që ka njerëz në klub që flasin me Messin.”

Në votimin e mosbesimit kundër presidentit Josep Maria Bartomeu dhe bordit, Vilanova nuk beson se do të çohet përpara.

“Kjo është arsyeja pse ne po marrim masat që po marrim, duke emëruar datën për AGM, për zgjedhjet … duke punuar për të mirën e Barça,” përfundoi ai./21Media