Preseason vetëm sa ka filluar dhe tashmë Real Madrid është i shqetësuar për Eden Hazard. Pasi shpenzoi 160 milionë euro për ta sjellë atë në Santiago Bernabeu, jo 100 milionë euro të raportuara fillimisht, fotot e Hazard me pushime kanë bërë që shumë tifozë të Madridit të besojnë se ‘Galactico’ i tyre nuk është në formë.

Pasi udhëtoi me Belgjikën – dhe nuk luajti asnjë minutë – Roberto Martinez konfirmoi se Hazard “nuk ishte mjaftueshëm i aftë” për të luajtur në secilën nga ndeshjet e tyre. Kjo sjell pyetjen pse ai nuk qëndroi vetëm në Madrid për të punuar për gjendjen e tij të duhur, përcjell portali rtv21.tv

Kjo ka bwrw bërë që shumë njerëz të besojnë se Hazard nuk po tregon angazhimin e kërkuar për ta kthyer situatën e tij në Madrid. Klubi mendon se Hazard duhet të kishte qëndruar në klub dhe të kishte punuar së bashku me trajnerin e fitnesit Gregory Dupont. Madrid janë gjithashtu të pakënaqur me faktin që Martinez e thirri Hazard në vend që ta linte atë për të krijuar palestër përpara sezonit të ri.

Hazard do të duhet dy ose tre javë për të arritur të njëjtin nivel me shokët e tij të skuadrës. Tani mbështetësit janë të etur që Vinicius t’i jepet një shans për t’u vendosur në XI startues ndërsa Hazard arrin me një listë rezervë.

Lojtari më i shtrenjtë i Real Madrid vazhdon të jetë një zhgënjim. Lëndimet kanë luajtur rolin e tyre në fillimin e tij të jetës në Spanjë, por edhe kur ai është paraqitur, a ka qenë një hije e lojtarit që mori Premier League. Hazard, 29 vjeç, fiton 14 milion € në sezon dhe nëse gjërat nuk kthehen shpejt, duket se qëndrimi i tij në Madrid nuk do të zgjasë shumë./21Media