Supë me veti anti-inflamatore

Supë me veti anti-inflamatore

Një supë me karota dhe patate, e përkryer për të nisur çdo vakt ushqimi të ditës.

Përbërësit:
4 karota
2 thelbi hudhre
2 patate
1 portokall
Kockë supe
Krip
Piper të zi
Arrë muskati
Xhenxhefil
Mëlmesa sipas dëshirës
Hopla

Përgatitja:

Karotat dhe patatet i pastroni mirë, pastaj i qëroni dhe i grini. Në një tigan i fërgoni hudhrën me pak gjalpë apo vaj. Më pas hidhini karotat, patatet, gjysmë portokalli të shtrydhur dhe mëlmesat. Zieni mirë me 300 ml ujë dhe pastaj i përzieni në blender. Në fund pasi vendoset në pjatë mund t’i shtoni pak hopla të zier. Ju bëftë mirë./21Media