Janë të  shumta rreziqet që vijnë nga pirja e duhanit

Janë të  shumta rreziqet që vijnë nga pirja e duhanit

Nëse keni vite duke pirë duhan – ka mundësi që të keni kollë karakteristike që zakonisht është e vazhdueshme. Disa duhanpirës madje zhvillojnë bronkit pas një periudhe të gjatë konsumi të duhanit. Natyrisht, zgjidhja më e mirë është lënia e duhanit, por jo të gjithë mund ta bëjnë.

 Kjo është receta natyrale për pastrimin e mushkërive, e nevojshme për çdo duhanpirës:

Përbërësit: një kilogram qep, një rrënjë e vogël xhenxhefili, e mbuluar , një litër ujë, 400 gram mjaltë.

1. Në një litër ujë, shtoni mjaltin dhe vlojeni ngadalë.

2. Kur vlon – shtoni qepën dhe rrënjën e xhenxhefilit. Është e preferueshme që rrënja e xhenxhefilit të jetë e coptuar dhe qepa e prerë.

3. Shto shafranin kur përzierja e re vlon.

4. Ulni intensitetin e ngrohjes.

5. Lëreni përzierjen e gatimit derisa të zvogëlohet në gjysmë.

6. Përzierjen vendoseni në një kavanoz dhe mbani lëngun.

7. Vendoseni në frigorifer që ta ruani.

Merrni dy lugë në mëngjes në stomakun bosh. Në mbrëmje, bëni të njëjtën dy orë para se të hani darkën.