‘Eleven Madison Park’ më i miri në botë

‘Eleven Madison Park’ më i miri në botë

Restauranti më i mirë në botë është ‘Eleven Madison Park’, në New York i njohur për shërbimin e ushqimit në një vend mjaft luksoz.

Restauranti mori nderin të mërkurën në një ceremoni në Melburn të Australisw ku bashkë-pronari do Guidara e quajti atë ” afirmim i madh i të gjithëve.”, shkruan rtv21.tv.

Ai u ngjit në klasifikim nga vendi i tretë që ishte vitin e kaluar, duke ia zënë vendin restaurantit italian “Osteria Francescana” dhe spanjollit “El cellar de can roca”. Restauranti sapo e ka zgjatur kontratën e qirasë me 20 vjet të tjera dhe do të mbyllet për tre muaj për rikonstruksion.

Restaurantet që hyren në to 10-she:

1. Eleven Madison Park — SHBA
2. Osteria Francescana — Itali
3. El Celler de Can Roca — Spanjë
4. Mirazur — Francë
5. Central — Peru
6. Asador Etxebarri — Spanjë
7. Gaggan — Tailandë
8. Maido — Peru
9. Mugaritz — Spanjë
10. Steirereck — Austri./21Media