Një burrë në Kenia, i cili më parë ishte konfirmuar si i vdekur nga mjekët, u kthye në jetë tre orë më vonë, ndërsa punëtorët u përgatitën ta balsamosnin atë në një morg.

Peter Kigen, 32 vjeçar u supozua i vdekur të martën pasi ai humbi ndjenjat në shtëpi dhe u dërgua me urgjencë në spitalin Kapkatet në qarkun Kericho, njoftoi media lokale.

Pasi u transferua në morg, Kigen tronditi stafin ndërsa ai papritmas u zgjua dhe ulërinte nga dhimbja ndërsa ata i bënë një prerje në këmbën e tij të djathtë, transmeton rtv21.tv.

Kigen, i cili thuhet se vuante një sëmundje stomaku, u dërgua në spital nga familja e tij më 24 nëntor. Vëllai i tij i vogël citohet nga gazeta Standard se një infermiere i kishte thënë se pacienti kishte vdekur para se të mbërrinin në departamentin e viktimave.

Kigen u transferua menjëherë në morgun e spitalit ku ishte përgatitur të balsamoset nga shoqëruesit e morgut.

Si pjesë e procesit të ruajtjes së trupit, një nga punëtorët thuhet se ka bërë një prerje në këmbën e djathtë të burrit për të mbushur formalinë.

Por, Kigen papritmas u kthye në vetëdije dhe filloi të ankohet nga dhimbja, ndërsa menduan se i vdekuri ishte ‘ringjallur’.

Ai më vonë u soll përsëri në spital dhe mori ndihmën e parë.

Ndërsa po trajtohej në repart, Kigen u tha gazetarëve se ai ishte ‘i lumtur që ishte gjallë dhe u zotua t’i kushtonte jetën e tij ungjillizimit’.

Familja e tij tani po kërkon drejtësi, duke akuzuar spitalin lokal për neglizhencë.

Zyrtarët e spitalit dhe departamenti i shëndetit të qarkut ende nuk kanë dhënë komente për këtë çështje./21Media